Venujete sa poľovníctvu a chcete si kúpiť termovíziu? Poradíme vám s jej výberom
Termovízia sa môže stať užitočnou súčasťou výbavy každého poľovníka. Umožňuje orientovať sa v tme aj vtedy, keď nie je k dispozícii žiadne zostatkové svetlo, keďže na rozdiel od nočného videnia ho k svojmu fungovaniu nepotrebuje. Podľa ktorých parametrov však termovíziu vyberať?
Odolnosť, teplotná citlivosť a kvalita obrazu
Termovízia by (okrem iného) mala zvládnuť podmienky, v akých ju ako poľovník budete chcieť využívať. Ujasniť si, v akom prostredí ju budete používať, je tak prvým krokom k výberu správnej termovízie. Na základe toho sa budete môcť rozhodnúť, či bude musieť byť termovízia napríklad odolná voči vode, prachu a prípadne iným vplyvom.
Fungovanie termovízie je založené na zaznamenávaní teplotných rozdielov. Niektoré termovízie to dokážu lepšie, niektoré horšie. Porovnávať tak treba parameter tepelnej citlivosti (NETD). Čím nižšia je jeho hodnota, tým lepšie. Kvalitné termovízie majú túto hodnotu nižšiu ako 35 mk. Dobrou správou je, že takáto dobrá tepelná citlivosť už nie je len výsadou špičkových termovízii, ako sú tie od firmy ZEISS. Dnes už je to často štandard aj pri lacnejších modeloch.
Väčšie rozdiely medzi rôznymi termovíziami sú v kvalite obrazu. Na tú má vplyv viacero vecí: rozlíšenie, vzdialenosť pixelov medzi sebou a tiež rôzne technológie, ktoré kvalitu obrazu vylepšujú. Väčšina predajcov to však zákazníkom uľahčuje a poskytuje k jednotlivým termovíziám náhľady obrázkov, aby si mohli kvalitu obrazu zhodnotiť aj bez znalostí týchto parametrov.
Rozsah detekcie, napájanie a ovládateľnosť
Pri používaní poľovníckej termovízie je dôležitý aj rozsah detekcie. To je vzdialenosť, na akú dokáže termovízia zaznamenať objekt. Keďže aj v tomto parametri sa termovízie dosť líšia, dobre zvážte, aký rozsah budete potrebovať.
Zdanlivým detailom (ale pri používaní veľmi dôležitou vecou) je, či má termovízia zabudovanú batériu, alebo ju je možné vymieňať. Ak ostávate v lese aj viac dní, rozhodne siahnite po druhej možnosti a kúpte si aj jednu, či dve náhradné batérie, ktoré si tak v prípade vybitej batérie jednoducho vymeníte aj v revíre.
A rada na záver? Ak je to možné, choďte si termovíziu pozrieť na vlastné oči. Alebo lepšie povedané, choďte si ju „obchytať“. Ak chcete, aby sa vám používala naozaj dobre, musí vám bezchybne padnúť do ruky a jej ovládanie musí byť pre vás intuitívne.
Zdroj obrázka:
Autor: Kaspars Grinvalds / Stock.adobe.com