Čo je dôležité pri výbere puškohľadu?

<strong>Čo je dôležité pri výbere puškohľadu?</strong>

Puškohľad je jedným z najzákladnejších kusov vybavenia každého poľovníka. Ako však platí aj pri rôznych iných veciach, rôzne puškohľady sa medzi sebou zásadne odlišujú. Ako si teda vybrať ten najideálnejší?

Využitie a kvalita prevedenia

Keď prídete do vášho obľúbeného poľovníctva a budete si chcieť kúpiť nový puškohľad, budete si musieť zodpovedať základnú otázku: ako budete puškohľad využívať? Podľa využitia sa totižto delia na tri základné kategórie: nadhánkové puškohľady pre streľbu na pohyblivé ciele na kratšie vzdialenosti do 100 m za dobrých svetelných podmienok, posedové puškohľady vhodné na vzdialenosti okolo 200 m, ktoré majú zvyčajne lepšiu svetelnosť a tak sú vhodné aj pre zhoršené svetelné podmienky a taktiež poznáme univerzálne puškohľady s variabilným zväčšením, vďaka ktorému je možné ich využiť v rôznych situáciách.

Ak ste si vyššie uvedené zodpovedali, je čas sa pozerať na ďalšie veci. Tubus puškohľadu by mal byť v ideálnom prípade vyrobený z jedného kusu kvalitného materiálu, aby zvládol aj lov v náročných poveternostných podmienkach. Prevedenie povrchovej úpravy by malo byť tmavé a matné, aby neodrážalo slnečné, či mesačné svetlo.

Kvalitu puškohľadu však neurčuje len tubus, ale aj mechanika. Absolútne kľúčové je, aby puškohľad držať nástrel pri spätnom ráze po výstrele a pri rôznych otrasoch, ktorým sa pochopiteľne nevyhnete.

Zámerná osnova a ovládanie

Podstatnou vecou pri rozhodovaní sa medzi viacerými dobrými puškohľadmi je zámerná osnova, konkrétne to, aby bola osvetlená a aby bolo možné toto osvetlenie plynulo regulovať. V noci vás totižto nesmie oslňovať a zároveň cez deň musí byť viditeľná aj na priamom slnku. Užitočnou vlastnosťou je, keď sa svetelný bod sám vypína, aby šetril batériu.

Na záver je dobré si pri kúpe vyskúšať ovládateľnosť puškohľadu. Musí byť jednoduché a intuitívne, aby ste ho zvládli aj po tme, či v zimných rukaviciach. Všetky ovládacie prvky musia byť umiestnené tak, aby ste na ne jednou rukou pohodlne dočiahli.

Zdroj obrázka:

Autor: Amelia Martin / Shutterstock.com