Cesta na Antarktídu

Cesta na Antarktídu

Šiesty svetadiel, ktorý nepatrí nikomu. Dlhodobo by tu nedokázal žiť nikto a aj roztomilé tučniaky majú čo robiť, aby sa im tuhá zima nedostala až pod kožu. Antarktída – biela, záhadná kráska.

Výlet do zeme ľadu a snehu

Zaberá plochu 14 mil. kms najväčšou priemernou nadmorskou výškou2 280 m. n. m. Je to najchladnejší svetadiel, ktorý tvorí až 90 percent ľadu. Vinsonov masív dosahuje úctyhodných 4 996 metrov. Z vesmíru vyzerá ako biela machuľa, ktorá na prvý pohľad nemá čo ponúknuť. Kto si myslí, že Antarktída je nezáživná a nudná, zrejme nevidel doposiaľ žiadny pútavý a dobre spracovaný dokument. Človeku behá mráz po chrbte nielen z mrazivých záberov, ale aj pri predstave, aký dokonalý je život na Zemi a ako je všetko vymyslené. Vzájomné prepojenia sa starajú o rovnováhu na celej planéte.

Ak hromžíme na prírodné katastrofy dejúce sa za posledné roky, vždy vidíme iba jednu stranu mince. Južnú Ameriku skolí tornádo, tisíce rodín príde o strechu nad hlavou, avšak práve týmto prírodným úkazom planéta Zem ochladila svoje moria, aby v nich zachovala život na ďalšie tisícky rokov. Antarktída má schopnosť niekoľkokrát do roka meniť svoj tvar i veľkosť, nakoľko sa voda neustále premieňa na ľad a opačne.

Cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy na Antarktídu

Môžete ísť na vlastnú päsť, ale aj cez profesionálne agentúry, kde vás čaká tím odborníkov a cestovateľov, ktorí už krajinu navštívili. Ideálne je cestovať od novembra do marca, aby ste si vychutnali všetky výhľady na vrcholy, biele rovné pláne, veľryby a tučniaky, ktoré vyzerajú akoby boli namaľované. Výletné lode sú plné turistov, ktorých záujem stúpol o sto percent.

Od novembra do marca slnko takmer nezapadá

Výlet do Antarktídy je náročný, ale nezabudnuteľný. Vo výletnej lodi sa pripravte na obrovské vlny, z ktorých iba málokomu nebýva zle od žalúdka. Niekedy vraj bývajú až 13 – metrové! Počasie očakávajte príjemné, teploty sa budú pohybovať okolo 14 stupňov nad nulou. Na Antarktíde sa neprespáva. Po niekoľkých hodinách spoznávania každý nastupuje naspäť na loď s unikátnymi fotografiami a teplom v srdci.