Elektromotory sa netýkajú len automobilov. Sú aj neodmysliteľnou súčasťou priemyslu

Elektromotory sa netýkajú len automobilov. Sú aj neodmysliteľnou súčasťou priemyslu

Keď sa v dnešnej dobe spomenú elektromotory, väčšina ľudí si hneď predstaví elektromobily a často aj všetky (zbytočné) vášne, ktoré tému elektromobility sprevádzajú. Elektromobily sa však (už dlhšie) využívajú aj na iné účely ako pohon vozidiel.

Elektromotor pre každú aplikáciu

Využitie elektromotorov je časté v priemysle, napríklad v spojení s užitočnými priamočiarymi pohonmi. Preto je ich možné nájsť v sortimente dodávateľov pohonovej techniky, kde majú svoje nezastupiteľné miesto.

Áno, použitie v priemysle je naozaj široký pojem a preto sa aj elektromotory pre priemysel vyrábajú vo veľkom množstve prevedení s rôznymi parametrami. Vhodný elektromotor je tak možné nájsť prakticky pre akúkoľvek aplikáciu.

Pri výbere elektromotora treba brať do úvahy faktory ako účel, požadované prevádzkové a mechanické charakteristiky, či očakávané vonkajšie vplyvy. Samozrejmosťou je aj možnosť vybrať si jednosmerný alebo striedavý variant elektromotora (a množstvo podkategórií).

Oplatia sa energeticky úsporné elektromotory?

My sa teraz v krátkosti budeme venovať jednej skupine elektromotorov, ktorou sú energeticky úsporné elektromotory. Tie sú o niečo drahšie ako štandardné elektromotory, ale investícia do nich sa určite oplatí (aspoň vo väčšine prípadov). A hneď aj vysvetlíme prečo.

Pri počítaní finančnej výhodnosti sa totiž nemôžete pozerať výlučne na obstarávaciu cenu elektromotora. Ako sme už povedali, energeticky úsporné elektromotory zvyknú byť o niečo drahšie, takže čisto podľa kúpnej ceny by ste si takýto elektromotor nikdy nevybrali.

Keď si však orientačne vypočítate, koľko vás bude okrem obstarávacej ceny (rátame sem aj inštaláciu) a údržby stáť prevádzka elektromotora počas 3 000 prevádzkových hodín ročne a počas 10 rokov, zistili by ste, že obstaranie a údržba budú tvoriť len 3 % celkových nákladov. Zvyšných 97 % tvoria náklady na energiu potrebnú pre chod elektromotora. Prevádzkové náklady sú tak z ekonomického hľadiska jednoznačne najdôležitejšou položkou a preto je dobré investovať do energeticky úsporného elektromotora.

Zdroj obrázka:

Autor: Surasak / Stock.adobe.com