Jarná únava? Týchto 7 tipov vás z nej zaručene dostane!

Jarná únava? Týchto 7 tipov vás z nej zaručene dostane!

Poznáme to všetci. Pocit, ktorý sa dostaví po zime, je frustrujúci a bráni nám tešiť sa zo života tak, ako by sme chceli. Skoncujte s únavou a začnite žiť naplno! Ako?

 1) Doprajte si ráno energiu

Ranné sprchovanie má nespočetné výhody. Je to zaručený príval osvieženia a energie, ktorý posilňuje imunitu, zmierňuje stres a zlepšuje náladu! A toto všetko dokáže s jarnou únavou zatočiť.

2) Hýbte sa

Pohyb je prostriedkom s najlepšie preukázaným účinkom na psychické zdravie a celkovú pohodu. Vplyv na zlepšenie nálady sa prejaví už po desiatich minútach, pričom najlepšie výsledky sa vraj dosahujú pri 30 – 35 minútach. Za desať minút intenzívnej záťaže získate ešte niečo navyše – zrýchlite svoj metabolizmus, a to až na nasledujúcich 12 hodín. Pohybom zlepšíte tiež koncentráciu, zažívanie i psychiku a rozprúdite svoju energiu až na štyri hodiny. Základ je robiť niečo každý deň.

3) Stavte na detox

Detoxikácia spočíva najmä v úprave životosprávy, kedy sa z jedálnička  vylúčia nezdravé, rafinované a priemyselne upravované potraviny. Všeobecne sa odporúčajú rôzne očistné kúry s čerstvými ovocnými a  zeleninovými šťavami, ktoré dodávajú organizmu vitamíny, minerály, antioxidanty… Pamätajte aj na to, že k doplnkovým metódam detoxikácie patria masáže, aromaterapie, dýchacie cviky a rôzne relaxačné a meditačné techniky znižujúce stres. Vylučovanie toxínov z tela podporuje zdravý spánok a pravidelný pohyb.

4) Ovocie a zeleninu si dávkujte každý deň

Nemusíte jesť zdravo len preto, že chcete schudnúť, ale práve preto, aby ste sa dobre cítili a prekypovali energiou. Existujú totiž potraviny, ktoré svedčia nielen telu, ale i hlave. Výskumy odhalili, že konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny počas jedného dňa vám nasledujúci deň zlepší náladu. Dokonca sa podieľa na nižšom riziku vzniku depresií a na celkovej spokojnosti. Ešte treba dodať, že najlepšie pozitívne účinky na psychiku sa prejavujú pri siedmich porciách zeleniny a ovocia denne.

5) Jedzte ryby!

Dôležitou látkou pre organizmus plný energie sú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách a morských plodoch. Ich dostatok zlepšuje odolnosť voči stresu a pomáha vytvárať dostatok serotonínu – hormónu šťastia. Ideálne preto je konzumovať približne 1000 mg omega-3 denne, t.j. asi štyri porcie rýb týždenne.

 6) 5 pohárov vody denne

Dehydratácia spôsobuje únavu, nervozitu, napätie, zlú náladu, chaos a bolesti hlavy. Vypite každý deň päť veľkých pohárov (vrátane čaju a ďalších tekutín) a budete sa cítiť oveľa lepšie. Zaraďte do pitného režimu aj ovocné smoothies s obsahom zázvoru, grepu, limety a citrusov, ktoré vás nadopujú energiou.

7) Spánok je alfou a omegou

Hovorí sa, že ideálny čas, ktorý by ste mali stráviť spánkom, je osem hodín. Nemali by ste spať viac ani menej. Oba varianty vedú k pocitom únavy a vyčerpanosti.