Ktoré súčasti brzdového ústrojenstva treba meniť najčastejšie?

Ktoré súčasti brzdového ústrojenstva treba meniť najčastejšie?

Asi máloktorá súčasť automobilu je tak dôležitá ako jeho brzdový systém. Bez dobre fungujúcich bŕzd je auto nebezpečnou „strelou“, ktorá sa môže kedykoľvek vymknúť spod kontroly a spôsobiť tragédiu. A preto sa treba o brzdy starať.

Brzdová kvapalina a platničky

Ak nerátame výmenu brzdovej kvapaliny, ktorú by ste mali absolvovať aspoň každé dva roky, najčastejšie budete na celom brzdovom systéme pravdepodobne meniť brzdové platničky. Keďže opotrebovanie bŕzd býva zvyčajne plynulé, ťažko si ho všimnúť v bežnej premávke.

Preto by ste mali pri každej výmene pneumatík aspoň vizuálne skontrolovať stav kotúčov a ak sa dá, tak aj platničiek. Vo všeobecnosti ale platí, že ak máte ešte pôvodné kotúče a platničky, prípadne boli menené súčasne a už kotúče javia známky opotrebovania, platničky budú v ešte horšom stave.

Majú totižto oveľa kratšiu životnosť ako kotúče. Počas životnosti kotúčov kľudne môžete „spotrebovať“ aj tri sady platničiek.

Aj brzdové kotúče musia byť v dobrom stave

Hneď po brzdových platničkách (a spomínanej kvapaline) budú zrejme na treťom mieste v pravidelnosti výmeny brzdové kotúče. Tie bývajú pri „práci“ vystavené veľkému treniu, preto sa oplatí investovať do kvalitnejších kotúčov, ktoré vydržia dlhšie a z dlhodobého hľadiska šetria vaše financie.

Brzdovým kotúčom (a v podstate celému brzdovému ústrojenstvu) pomáha aj brzdenie motorom v prípadoch, keď je to možné. Veľkým nepriateľom brzdových kotúčov, s ktorým sa budete musieť rýchlo zmieriť, je však aj hrdza.

Ak nedržíte svoje auto v suchu v garáži a nevychádzate s ním len počas slnečných dní, hrdzaveniu brzdových kotúčov sa nevyhnete. Týka sa to hlavne brzdových kotúčov na zadnej náprave, keďže bežné autá majú väčší brzdný účinok nastavený na prednú nápravu a tak sa predné kotúče brzdením v  podstate čistia.

Kotúče na zadnej náprave sa veľakrát bežným používaním čistiť nedokážu, preto by ste ich mali dať  občas vyčistiť a predĺžiť tak ich životnosť. Samozrejme ani pri najlepšej starostlivosti nevydržia večne, ale môžu vám slúžiť predsa len o niečo dlhšie.

Zdroj obrázka:

Autor: pdsci / Shutterstock.com