Máte vždy pred cestovaním lietadlom strach? Tipy na jeho zmiernenie

Máte vždy pred cestovaním lietadlom strach? Tipy na jeho zmiernenie

Pre väčšinu ľudí let lietadlom znamená, že sa ide na dovolenku. Tým pádom sa na ten okamih, keď sadnú do lietadla, naozaj tešia. To sa však netýka ľudí, ktorí majú z lietania strach.

Strach z lietania je celkom častý

Rozhodne nejde o nič ojedinelé, z lietania má strach pomerne dosť ľudí. Odhaduje sa, že ním trpí každý štvrtý človek. Aby sme to však upresnili, nepočítajú sa tam len ľudia, ktorí do lietadla nesadnú ani za nič, ale aj tí, ktorí let na dovolenku síce absolvujú, ale je pre nich utrpením. A na vyhliadkový let lietadlom by ste ich nedostali.

Každopádne, ide o veľkú časť populácie a určite aj vy poznáte hneď niekoľko ľudí, pre ktorých je let lietadlom veľkou skúškou. A možno k nim patríte aj vy. Ak áno, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

Zabavte sa, aby ste prišli na iné myšlienky

Množstvo ľudí, ktorí majú obavy z lietania, si pred letom predstavujú rôzne katastrofické scenáre. Tie sú absolútne nepravdepodobné, keďže letecká preprava je štatisticky najbezpečnejšia. Strach z lietania však nie je racionálny a preto treba tieto negatívne predstavy nejako zahnať. Poslúžiť vám na to môže pútavá kniha, dobrý film, či zábavná videohra. Veď aj samotný váš smartfón je hotové centrum multimediálnej zábavy.

Skúste dychové cvičenia

Keď už spomíname smartfóny, môžete skúsiť aj niektorú z aplikácii na dychové cvičenia. Možno vás to prekvapí, ale aj takýmto spôsobom sa môžete pred letom upokojiť a lepšie zvládnuť let. Mnohým ľuďom to naozaj pomáha.

Leťte v noci

Pomôcť s obavami z lietania si však môžete aj pri kúpe leteniek. Ako? Ak je to možné, vyberte si nočný let a zdriemnite si počas neho. Samozrejme, nie je zaručené, že naozaj zaspíte, ale šanca tu je.

Pomôcť môže aj sedenie v uličke, či v prednej časti lietadla

Podobne vám môže pomôcť aj výber sedadla. Niekto sa totiž v uličke cíti lepšie ako pri okne. A ak sa obávate turbulencií, vyberte si miesto v prednej časti lietadla. Niežeby sa prednej časti turbulencie netýkali, ale je ich tam menej cítiť.

Zdroj obrázka:

Autor: Marko Aliaksandr / Shutterstock.com