Miniséria Unorthodox: prečo by ste ju mali vidieť?

Miniséria Unorthodox: prečo by ste ju mali vidieť?

Žijú uprostred New Yorku, no mnoho z nich nevlastní ani len mobilný telefón. Unorthodox pojednáva o Satmar, ultraortodoxnej židovskej komunite z dynastie chasidov.

Ak ste minisériu ešte jedným dychom nepozreli, je čas tak urobiť.

Ultraortodoxná komunita

Komunita odnože chasidských Židov žije vo Williamsburgu, v jednej z častí Brooklynu. Napriek tomu je akoby odrezaná od zvyšku New Yorku a sveta.

Založená bola po druhej svetovej vojne preživšími Židmi, ktorí boli priamymi účastníkmi nacistického vyčíňania. Možno práve hrôzostrašná trauma z vojny viedla k spôsobu života bez akýchkoľvek prežitkov.

Vo fanatickej komunite platia striktné pravidlá. Členovia dodržiavajú prísne tradície, staromódny štýl obliekania a neveria v novodobé technológie. Veľa z nich nemá televízor, mobilný telefón a internet, ktorý je zakázaný.

Komunikuje sa tu v jazyku zvanom jidiš, čo je západogermánsky židovský jazyk.

Nepatrné prešľapy voči spoločenstvu sa automaticky trestajú vyčlenením z komunity.

Študujú iba chlapci

Mladí chlapci sa venujú tvrdému štúdiu Tóry a Talmudu, čo sú posvätné judaistické texty.

Kúpa alebo čítanie iných ako náboženské kníh v jazyku jidiš sú zakázané. Nehovoriac o knihách v anglickom jazyku.

Dievčatám je dovolené štúdium iba do istého veku. Potom sa už musia venovať domácim prácam a výchove detí.

Mladým nie je dovolené si vyberať partnerov do manželského zväzku, to vybavuje rodina v ich veku okolo sedemnástich. Jednou z ďalších zaujímavostí je, že priemerná chasidská rodina má šesť detí. Týmto vysokým číslom sa komunita snaží na svet priviesť späť šesť miliónov Židov zavraždených počas vojny.

Ako miniséria vznikla a prečo si ju pozrieť?

Do širšieho povedomia dynastiu dostala Deborah Feldman, ktorá z nej vystúpila a tým sa vzdala svojich koreňov. Vzápätí o tom napísala knihu, ktorá sa stala bestsellerom.

Miniséria Unorthodox na portáli Netflix sa nakrútila podľa knižnej predlohy. Jeho hlavnou postavou je Esther Shapiro, ktorá rovnako ako Deborah utiekla z dusnej atmosféry komunity. Časti po úteku sú ale v seriáli domyslené, aby sa chránilo súkromie mladej Deborah.

Na minisérií zaujme to, ako sa tvorcovia postarali o markantné rozdiely medzi prostredím v New Yorku a v Berlíne, kam Esther ušla. V tridsaťminútovom dokumente o tvorbe seriálu sledujeme prácu kostymérov a dizajnérov. Precíznosť detailov, s akou všetko premysleli a vytvorili dôveryhodné prostredie, je uchvacujúca.

Seriál vyniká autentickými hereckými výkonmi, predovšetkým od hlavných protagonistov Shiry Haas a Amita Rahava.

Unorthodox je silným príbehom o hľadaní a viere v samého seba. Posolstvo od Deborah a Unorthodox je jasné: choď si za tým, čo cítiš.