Na začiatku jesene sa zamerajte na zber plodov a strihanie stromov

Leto ohlásilo svoj koniec a to pre každého záhradkára znamená, že sa náročné fyzické práce pomaly chýlia k záveru. Ešte predtým, kým nastane pravá chladná jeseň, vás čaká veľa úloh spojených so zberom plodín a čistením záhradky.

Nezabudnite na dostatok zálievky

August sa zaraďuje medzi najteplejšie mesiace v roku. Ako ľudia, tak aj zvieratá a okolité rastliny sú z nepríjemných horúčav v nie príliš ideálnom stave. Bojujeme zo suchom, s búrkami možno aj s krúpami a silnými vetrami. Tieto javy patria k letu rovnako, ako k zime poľadovica. Prichádzajú však nečakane a neohlásene, takže sa nevieme vopred pripraviť. V prípade horúcich dní sa odporúča zalievať v skorších ranných alebo neskorých večerných hodinách a pri extrémne vysokých teplotách dokonca aj dvakrát denne. Dobrý stav rastlín sa odzrkadlí v sýtych zelených farbách, bujných kvetoch a v bohatej úrode.

Zbierame plody z ovocných stromov, kríkov a neskoré odrody jahôd a malín

Bol by hriech nevyužiť všetko, čo nám príroda dáva. Nenechajte ovocie iba popadať a zhniť na zemi, ale starostlivo ho zozbierajte a uložte do pivnice alebo na iné chladné miesto chránené pred slnečným svetlom. Počas neskorej jesene to veľmi oceníte. Dni sa začnú skracovať a popoludnia a večery budeme tráviť doma. Nič nezaženie nudu lepšie ako vypekanie a varenie s chutnými dobrotami. Práve začiatkom jesene sa zbierajú ešte maliny, ríbezle, jablká, hrušky a broskyne, pri ktorých sa odporúča robiť následne rez pre lepšiu vitalitu stromu. Popadané a nahnité ovocie náležite odstraňujte, aby ste sa vyhli baktériám a škodcom. V neposlednom rade si tak zachováte čistotu a poriadok vo vašej záhradke.

Kontrolujte očká a opakujte pokus

Pri nepodarených pokusoch očkovania preočkujte dané plodiny. Nezabudnite ani na postrekovanie proti bežným škodcom a chorobám, ktoré napádajú stromy a okrasné kríky. V lete  sa odporúča postrekovať vo veľmi skorých ranných hodinách, aby sa nespálili listy. Takto pripravená záhradka sa na jar prebudí do krásy a vitality.