Neviete si oddýchnuť? Skúste dánsky recept Hygge

Neviete si oddýchnuť? Skúste dánsky recept Hygge

Ste často v strese a nedokážete vypnúť už ani doma? Zoznámime vás s Hygge, dánskym receptom na spokojný a šťastný život, ktorý si zakladá na hesle “mať menej, no užívať si viac”. Zahŕňa potrebu priestoru s útulnou atmosférou, silného priateľstva s blízkymi a radosti z každodenných maličkostí.

Navodenie požadovanej atmosféry

Hygge je o atmosfére. Jeho minimalizmus sa prejavuje aj na svojom pilieri, ktorým je svetlo. Oázu domova vytvoríte stlmením jasu a zapálením sviečok alebo krbu. Dáni vidia rituál aj v takýchto všednostiach a práve to im zaručuje, že sa radia k najšťastnejším národom sveta.

Hygge je o pohodlí. Domov by mal byť vyplnený vecami, ktoré vám prinesú radosť. Ak obytný priestor nebude zaprataný, hneď sa na príchod domov budete tešiť viac. Zbavte sa preto nepotrebných vecí, ako sú sošky, na ktoré padá prach, či šatstvo, ktoré už dlhé roky visí v skrini. Sledujte pomyselné balvany, ktoré vám padajú z pliec, a pripravte sa na postupný prílev energie.

Každý má iné preferencie a preto aj Hygge nevedie striktné pravidlá. Radí obklopiť sa dreveným nábytkom a vlnenými, hebkými materiálmi (vankúše a prikrývky), ktoré vám dajú pocítiť teplo domova. Niekomu stačí, ak si zapáli vonnú tyčinku, iný si zariadi poličku s obľúbenými knihami a suvenírmi z výletov. V takomto prostredí si lepšie oddýchnete a zabudnete na pracovný stres.

Stačí si vyložiť nohy

Hygge je o potešení. Už ste si vytvorili útočisko, miesto, ktoré patrí iba vám. Teraz porozmýšľajte nad tým, čo vám spôsobuje skutočnú radosť. Môže to byť iba sedenie v obľúbenom kresle a počúvanie hudby, či jóga a čítanie knihy. Nech je to čokoľvek, podstatné je uvedomiť si prítomnosť a vzácnosť okamihu a oddať sa mu naplno.

Kvalita, nie kvantita

Hygge je o rovnosti. Zakladá si na význame toho, kým sa obklopujeme. Škandinávci totiž neobľubujú veľké skupiny ľudí, radšej majú menší počet priateľov – kvalita je podstatnejšia ako kvantita. Blízki sú ich prístavom bezpečia, ktorým sa neobmedzene otvoria. Ostatných si držia jemne od tela, no zároveň je udržiavaná rovnosť a pospolitosť. Nesnažia sa medzi sebou súťažiť, nezaujíma ich, kto má väčšiu výplatu, lepšiu prácu, či je úspešnejší. Veria, že každý človek má postavenie, ktorým prispieva do chodu spoločnosti.

Hygge je o pocite

V zimných mesiacoch má Hygge špeciálne čaro. Trávime viac času vo vnútri, a tým sa nutnosť domáceho pohodlia zvyšuje. Je to správny čas na spomalenie a objavenie bezpečného prístavu.