Opaľovanie a akné: Vplyv UV lúčov na akné

Opaľovanie a akné: Vplyv UV lúčov na akné

Opaľovanie v rozumnej miere priaznivo vplýva na ľudský organizmus, to je fakt, Existujú ale viaceré kožné problémy, ktoré môže práve vplyv slnečných lúčov ešte zhoršiť. Ďalšie problémy môže pôsobenie lúčov spustiť. Najčastejším z nich je akné. Ako na aknóznu pleť v lete? Naozaj opaľovanie zmierňuje akné alebo naopak… zhoršuje ho?

Pri problematickej až aknóznej pleti je dôležitá správna starostlivosť. Dôkladné čistenie pleti, používanie kozmetiky na mastnú a aknóznu pleť a dostatočná hydratácia. Väčšine ľudí s akné sa môže zdať opaľovanie ako dobrý spôsob na zmiernenie ich problémov. Opálená pleť zmierni viditeľnosť červených fľakov a biele pupáčky sa zredukujú. Pravda je však iná.

Vplyv UV lúčov na akné

Opaľovaním sa červených fľakov nezbavíte. Vďaka hnedastému odtieňu pleti sú ale horšie viditeľné. Zápal, ktorý sa začervenaním prejavuje stále v koži máte. Kedy sa objavia ďalšie biele pupáčiky je len otázkou času.

Slnečné lúče obsahujú UV žiarenie, ktoré nepriaznivo vplýva na aknóznu pleť vo viacerých smeroch

  • Vplyvom UV žiarenia pokožka zhrubne – snaží sa tak zvýšiť svoju obranyschopnosť.
  • UV žiarenie vplýva aj na mazové žľazy, ktoré produkujú viac kožného mazu. Ak máte mastnú pokožku tvorba kožného mazu sa ešte zvýši.
  • Slnečné lúče vysušujú pokožku, tá v snahe zabrániť vyparovaniu vody vytvára viac kožného mazu.
  • Potením sa zvyšuje aj riziko upchatia pórov. Do pórov rozšírených teplom sa ľahšie dostanú nečistoty, ktoré spôsobia zápal.

Ako sa opaľovať s akné

Ak máte akné môžete sa pokojne pohybovať na slnku. Slnečné lúče pôsobia na pokožku protizápalovo a môžu v menšej miere zápaly v koži zmierniť. Určite to ale s opaľovaním nepreháňajte. Ak nechcete aby sa vám akné zhoršilo strávte na slnku 20 – 30 minút denne.   

Skôr ako sa pôjdete opaľovať natrite sa vhodným opaľovacím krémom s ochranným faktorom. Pre aknóznu pleť sú vhodné opaľovacie krémy, ktoré slnečné lúče blokujú alebo odrážajú – fyzické opaľovacie krémy. Tento typ krémov neupcháva póry.