Plesne v domácnosti – prečo sa objavujú a ako zabrániť ich tvorbe?

Plesne v domácnosti – prečo sa objavujú a ako zabrániť ich tvorbe?

Mnohí z nás sa už s plesňou na stenách stretli. Napádajú interiéry bytov a rodinných domov, sklady, priestory bytoviek, ale aj potravinárske či priemyselné prevádzky. Prečo sa objavujú a ako sa ich úspešne zbaviť? Povieme si aj, prečo sa sústrediť na prevenciu a zabrániť tak ich tvorbe.

Čo sú plesne a kedy sa objavujú

Plesne sú mikroskopické vláknité huby, ktoré sa objavujú v prostredí, ktoré má pre ne priaznivé podmienky a pomáha ich šíreniu. O akých podmienkach hovoríme?

  • teplo
  • vlhkosť

Na svoj rast plesne nepotrebujú svetlo. Stačí im teplé a vlhké prostredie. Aj preto ich často nájdete v tmavých priestoroch. Najčastejšie na ne narazíte na stenách, stropoch či v špárach medzi obkladačkami. Sú viditeľné voľným okom a zároveň majú charakteristický zápach.

Príčiny vzniku plesní

Ako sme už vyššie spomenuli, darí sa im v teplom a vlhkom prostredí. Aké faktory teda ovplyvňujú ich vznik?

  • nadmerná vlhkosť v priestoroch
  • nesprávny spôsob vykurovania priestorov
  • nedostatočné vetranie priestorov
  • zlé tesnenie okien
  • zatekajúce miesta
  • zanedbaná údržba

Plesne však nepostihujú iba staršie priestory, ako to býva zvykom. Často sa stáva, že napádajú aj novostavby. Ak sa totiž pri stavbe nedodržia technologické postupy, prípadne sa prevedie napríklad zateplenie vlhkého muriva, môže sa v ňom držať zvyšková vlhkosť.

TIP: Po nasťahovaní sa do novo vymaľovaného bytu si hneď zabezpečte vlhkomer vzduchu.

Prečo sú plesne nebezpečné

Nielenže sú plesne esteticky nevhodné, navyše predstavujú zdravotné riziko. Do priestoru totiž vylučujú spóry, ktoré negatívne pôsobia na zdravie dospelých, ale aj detí či zvierat.

Pri priamom kontakte s plesňami môže dochádzať k napadnutiu kože v podobe plesňových infekcií a mykóz. Takisto stojí za zmienku ich negatívny vplyv na dýchací systém. Okrem toho sú spóry veľmi silným alergénom.

Ako sa úspešne zbaviť plesní

Nakoľko nás plesne ohrozujú na zdraví, je dôležité vedieť ich včas odstrániť. Ako prvá pomoc pri vlhkých priestoroch je ich intenzívne vetranie, no v ťažšie dostupných miestach, ako sú napríklad kúpeľne bez okien, môžete použiť aj odvlhčovač vzduchu.

Na odstránenie plesní existuje dnes už mnoho rôznych produktov. Na zbavenie sa plesní môžete využiť rôzne sanačné prostriedky, protiplesňové maliarske farby či ďalšie rôzne výrobky s fungicídnym účinkom.

Postup odstránenia plesní

Pri ničení plesní je dôležité zamerať sa v prvom rade na to, aby ste ich mechanicky z napadnutých stien či škár nezoškrabávali. Mohli by ste totiž ich spóry rozniesť do ovzdušia, vďaka čomu by sa vám neskôr opakovane objavili.

Či už dáte prednosť sanačnému náteru, spreju alebo maľbe, prípadne ich kombinácií, prípravok aplikujte priamo na pleseň a nechajte pôsobiť podľa pokynov na ich balení. Po zaschnutí prípravku je vhodné mechanicky tieto časti očistiť.

V niektorých prípadoch, pri menších plochách, stačí jeden náter. Napadnuté miesto dôkladne očistíte prípravkom a necháte vysušiť. V iných prípadoch, ako sú väčšie plochy, je potrebné spraviť viacero aplikácií, prípadne sa obrátiť na odborníkov.

Prevencia ako základ

Asi najjednoduchším riešením, ako predísť tvorbe plesní, je nepodceňovať vetranie. Pri dostatočnom množstve suchého vzduchu, primeranej teplote a odvetrávania prebytočnej vlhkosti minimalizujete prirodzené faktory pre tvorbu plesní.

Na to, aby ste si vedeli ustrážiť vlhkosť v priestoroch, je vhodné sledovať vlhkosť, napríklad pomocou teplomera s vlhkomerom. Budete tak mať neustály prehľad o tom, či sú vo vašich priestoroch vhodné podmienky pre vás, alebo skôr pre plesne. AK by ste presiahli hodnotu 55 %, vyvetrajte.

TIP na záver

Okrem odvlhčovačov vzduchu môžete znížiť nahromadenú vlhkosť v priestore aj vďaka klimatizácii, špeciálnym farbám a náterom s plesňovými inhibítormi, prípadne ventilátorom.

Článok vznikol v spolupráci s najlacnejsiemeradla.sk