Prednosti a úskalia stredného veku

Stredný vek – asi prvá vec, s ktorou si toto obdobie nášho života spájame, je kríza stredného veku. Aj keď je to dosť nepochopiteľné, pretože človek je v tomto období na vrchole svojich síl, väčšinou je už dobre zabezpečený a svoju kariéru drží pevne v rukách. A aj napriek tomu majú muži silné nutkanie zvyšovať si svoje ego či už športovými autami, motorkami či mladými milenkami. No a ženy – ich jedinou métou je zastaviť prudko sa valiaci proces starnutia a zachovať si tvár a postavu násťročnej. Čo ale stredný vek naozaj je? Je to časť ľudského života ohraničená rokmi alebo len stav mysle, ktorý s rokmi nemá nič spoločné?

Vrchol nášho žitia

Z pohľadu vedy je stredný vek najproduktívnejšie obdobie nášho života v rozmedzí rokov 40 až 60. Obdobie, keď sa nemusíme ponáhľať domov, lebo máme malé deti. Môžeme sa pustiť do čohokoľvek, na čo sme v mladosti nemali čas alebo peniaze, a ešte stále máme možnosť posunúť naše životy smerom, ktorým nám to skúsenosti, možnosti a odvaha dovoľujú. A aj keď už občas cítime svoje telo a nie vždy sa veci vyvíjajú podľa našich predstáv, stále nám zostáva druhá polovica života na to, aby sme zmenili, čo zmeniť chceme, a vylepšili k dokonalosti to, čo za vylepšenie stojí.

Mladosť je nenávratne preč…

Starnutie je proces, v ktorom začíname bilancovať. Menia sa naše postoje k životu, k dianiu okolo nás a nepochybne aj k sebe samým. Naše plány sú už reálne a ciele dosiahnuteľné. Naplno si začíname uvedomovať našu smrteľnosť a pominuteľnosť,  a vedomie, že tu nebudeme naveky, nás buď nabáda k ešte aktívnejšiemu životu, alebo v tom smutnejšom prípade k apatii a pocitom depresie. Záleží len na tom, v akom stave na nachádza naša myseľ. Pretože to, ako rozmýšľame, ako konáme a ako sa dokážeme vyrovnať s prekážkami, ktoré nám život kladie pod nohy, nás buď posúva dopredu, alebo nás to ničí.

Keď všetko smieme….

Musíme si uvedomiť fakt, že vek je naozaj len číslo, možno míľnik v našom živote, ale stále len číslo. Nezáleží, aké vysoké je, ale ako s ním dokážeme naložiť. Človek nestarne zo dňa na deň. Starnutie je pomalý proces dozrievania, často sprevádzaný problémami a životnými skúškami. Je závislé nielen od dátumu v kalendári, ale často sa môže zdať, akoby kráčalo proti nemu. Naučme sa vážiť si každý deň, ktorý nám bol dopriaty, a zmeňme, čo sa ešte zmeniť dá, kým sme vo veku, keď sa smie naozaj všetko.