Pri upratovaní nezabudnite aj na tieto miesta – sú rajom pre baktérie

Pri upratovaní nezabudnite aj na tieto miesta – sú rajom pre baktérie

Napriek tomu, že vo svojich domácnostiach upratujeme denne, predsa sa nájdu miesta, na ktoré niekedy úplne zabúdame. Práve tu sa usádza najviac baktérií a špiny, ktoré môžu zapríčiniť ochorenia v budúcnosti. Viete, ktoré to sú?

Domáce spotrebiče, ktoré slúžia na zachovanie čistoty

Takmer každá moderná domácnosť disponuje umývačkou riadu. Je to spotrebič, ktorý kým nemáte, tak tvrdíte, že to v pohode zvládnete aj bez neho, avšak, keď si ho kúpite a zrazu sa pokazí, všetko vám zrazu dôjde. Je to veľkolepý šetrič času a takisto aj peňazí. Bez umývačky riadu trvá upratovanie dlhšie a poriadok nastane až vtedy, kým sa odloží aj posledný vyleštený pohár. Aby umývačka riadu vydržala čo najdlhšie funkčná, je potrebné používať prípravky na odstraňovanie nečistôt, vodného kameňa a tiež je veľmi dôležité pravidelné čistenie filtrov a dopĺňanie soli.

Raz za čas doprajte umývačke riadu „octový kúpeľ“, kedy ju naprázdno zapnete na najvyšší teplotný stupeň. Tým zabezpečíte jej dezinfekciu a bude sa krásne lesknúť. Zbaví sa nežiadúcich pachov a škodlivých prvkov. Pri upratovaní nezabudnite vydezinfikovať aj jej dvierka a úchyty.

Rovnaké pravidlo platí aj pri čistení práčky. Aby bolo vaše oblečenie čisté a voňavé, potrebujete mať tento spotrebič v dobrom stave. Aspoň raz za mesiac ju zapnite naprázdno a použite prípravky na jej vyčistenie. Niektoré sa môžu používať pri každom praní a iné – ako napríklad ocot – použite samostatne. Ocot nezanechá na odevoch žiadny zápach, avšak pre dostatočné prečistenie sa odporúča do bubna naliať aspoň dva litre a práčku zapnúť na najvyšší teplotný stupeň.

Odsúvajte

Pre dokonalú čistotu a poriadok dbajte o to, aby ste pri každom väčšom upratovaní poodsúvali spotrebiče alebo nábytok, pod ktorým sa dlhodobo usádza prach. Naše oči to síce nevidia a naoko domácnosť žiari čistotou, no práve za práčkou, pod posteľou, za sedačkou a pod mikrovlnkou sa nachádza najviac prachu a nečistôt, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie. Pravidelne dezinfikujte aj zárubne, kľučky, úchytky, televízne ovládače, monitory, telefónne displeje, tablety a počítačové klávesnice. Bolo totiž dokázané, že sa na nich nachádza oveľa viac baktérií ako na WC mise. Uf.