Prichádza leto – je čas na kúpu slnečných okuliarov

Prichádza leto – je čas na kúpu slnečných okuliarov

Leto – čas dovoleniek, zábavy, dlhých teplých večerov, úžasných dobrodružstiev a hlavne – veľa slnka. Tak, ako sa snažíme chrániť si svoju pokožku  pomocou opaľovacích krémov, tak by sme sa mali vedieť postarať aj o naše oči. Nebezpečné UV- žiarenie ich totiž môže natrvalo poškodiť .

Výber slnečných okuliarov

Slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom. V prvom rade ich kupujeme za účelom ochrany našich očí. Dnes si ľudia už poriadne ani neuvedomujú, aké nebezpečenstvo v sebe slnečné lúče ukrývajú. Napriek tomu, že sa postarajú o krásne opálenie našej pokožky, spôsobujú aj jej rýchlejšie starnutie. Na oči sa však nejako zabúda. Uspokojíme sa s nákupom slnečných okuliarov kdesi v supermarkete alebo v obchodoch s oblečením, z čoho vyplýva, že nám ide skôr o cenu a vizáš ako o kvalitu. Kvalitné slnečné okuliare poskytujú najvyšší stupeň ochrany pred UV-žiarením  a majú označenie „UV 400“ , a teda nie je podstatná značka, ale táto uvedená  skutočnosť. Nenosením slnečných okuliarov nám hrozí napríklad pterygium – slizničná riasa, ktorá spôsobuje, že rohovka oka zmení svoje vlastnosti, zhorší nám videnie a spôsobí bolesti. Odstránenie tohto problému je možné len chirurgicky. Ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu vzniknúť pri nesprávnej ochrane očí, je napríklad rakovina. Impulzy zo slnka sú prenášané podráždenou sietnicou do mozgu, ktorý si vytvorí o tom svoj obraz a spustí život ohrozujúce procesy. V neposlednom rade treba spomenúť aj ochorenie oka nazývané – šedý zákal, ktoré môže spustiť toto nebezpečné UV žiarenie. Šedým zákalom môžu byť postihnuté aj deti, a preto ani na tie netreba zabúdať. Je mylné domnievať sa, že keď je v lete pod mrakom, tak naše oči netrpia. Treba ich chrániť stále.

Aké slnečné okuliare sa vám hodia?

Každý človek je iný a výnimočný, či už svojim temperamentom alebo vzhľadom. Výber slnečných okuliarov, preto nie je taký jednoduchý, akoby sa možno zdalo. Každému pristane čosi iné. Aj farba pleti, či vlasov, alebo tvar vašej hlavy vám dokážu, že nie všetko, čo sa vám páči, sa vám aj hodí.  Vyberajte preto tak, aby vaše slnečné okuliare boli vašou ozdobou, vizitkou a nech vyzdvihnú to, čo je na vás krásne.  Ľudom svetlejšej pleti sa odporúčajú odtiene sivých farieb, tmavším typom zas výraznejšie rámy, napríklad červené. Ryšavým ľuďom pristanú najviac olivové odtiene. Okrúhlym tváram pristanú široké obdĺžnikové rámy, oválnej tvári pristane úplne všetko. Podlhovastej tvári pristanú tzv. „muchy“ a tvári trojuholníkového tvaru tzv. „mačacie“ okuliare , s tigrím vzorom. Štvorcová tvár vynikne v oválnych aj v „mačacích“ okuliaroch.

Photo by Pete Bellis on Unsplash.com