Sopečná činnosť na Slovensku. Máme ešte nejaké aktívne sopky?
Sopky – okrem toho, že z nich veru ide poriadny strach, nás aj riadne fascinujú a lákajú k tomu, aby sme sa o nich dozvedeli viac. Nebezpečenstvo, ktoré hrozí pri ich prebudení a samotnom výbuchu, je skutočne hrozivé. Veď to poznáme aj z filmov. Vtedy si asi viacerí povieme: „ Našťastie, tu na Slovensku nám nič podobné nehrozí!“ , ale je to naozaj tak?
Žiadna panika! Všetky sú vyhasnuté
Veľká pravda je odhalená. Avšak fakt, že sú všetky vyhasnuté ešte neznamená, že v budúcnosti „nevzniknú“ ďalšie, ale už aktívne sopky. Nebojte sa – hneď zajtra to určite nebude. Dodnes sú geológovia na Slovensku v úžase z toho, čo všetko ponúka naša malebná krajinka. Disponujeme obrovským prírodným bohatstvom, o ktorom my „bežní“ ľudia ani neuvažujeme a čo je horšie, ani si ho neuvedomujeme. Často ani nevážime.
Poľana je najväčšie sopečné pohorie v Európe
Cérová vrchovina v okolí Rimavskej Soboty je zas najmladšie sopečné pohorie, najslávnejšie Ragáč. Nadšencov lákajú aj miesta ako Kostná dolina, Vihorlat, Slanské vrchy alebo Šiatorská Bukovinka. Titul najmladšej sopky na Slovensku nesie Putikov vŕšok, neďaleko Novej Bane, ktorá bola činná pred 130 000 rokmi. Z hľadiska geológie a celej histórie planéty je to akoby „včera“, nedávno. Zaujímavé, že?
Starovulkán v Štiavnici
Čo ste možno netušili, ale pred 16 miliónmi rokov, bola na Slovensku najväčšia sopka na svete! Bola obrovská! Jej priemer musel mať až okolo tisíc kilometrov, vau! Obavy sú zbytočné, rozhodne sa znova neprebudí. Podklad už nie je tvorený zlomom a narušenou doskou, a tak k žiadnej činnosti nedôjde, hoci – Slovensko sa nachádza na rozlámanej africkej doske, ktorá sa tlačí pod európsku. Pohyby týchto litosferických dosiek potvrdili aj vedci. Inými slovami – „pod našimi nohami“ teda rozhodne „kľud“ nie je. Tam, kde je vyvíjaný akýsi tlak, tam iste vzniká aj „teplo“…