Spoznajte Rím s lacnými letenkami z Bratislavy

Spoznajte Rím s lacnými letenkami z Bratislavy

Ak ste sa rozhodli pre spoznávanie Talianska, určite nevynechajte Rím. Leží na riekach Tiber a Aniene pri pobreží Tyrrhenského mora a jeho krása vás omámi. Nemusíte byť vyznávačmi historických pamiatok alebo umenia, pokojne sem zavítajte len tak a okúste na vlastnej koži život Rimanov. Nechajte sa viesť krásnymi slnečnými uličkami a preplnenými námestiami, zavítajte aj na tamojšie trhy a skúste, či dokážete zjednávať ceny s domácimi obyvateľmi. Taliani sú veľmi srdeční a veselí ľudia, vďaka ktorým bude váš pobyt nezabudnuteľný.

Letenky do Ríma nájdete za skvelé ceny napríklad v ponuke leteckej spoločnosti Ryanair. Ak sa k tomu pridá aj priamy odlet z Bratislavy, tak skutočne nie je nad čím rozmýšľať. Stačí si len vybrať vyhovujúci dátum a dobrodružstvo v Ríme môže začať!

Kúsok histórie

Rím, alebo aj „večné mesto“,  je jedno z najväčších európskych hlavných miest, ktoré podľa legendy vzniklo už v roku 753 pred Kr. Vďaka skvelým diktátorom a vládcom, ako boli Gaius lulius CaesarOctavianus Augustus, sa mesto stalo popredným a vychýreným, keďže išlo príkladom svojím pokrokom, či už tým, že sa v meste začalo s výstavbou, pri ktorej bol hlavný stavebný materiál mramor, alebo tým, že začali vznikať kúpele, verejné budovy, ktoré obyvateľov ešte viac spájali a priniesli im dostatok komfortu. Rím bol aj centrom kresťanstva, a preto sa v ňom zachovalo veľa chrámov, ktoré turisti dodnes obdivujú a navštevujú. Hoci trvalo celé stáročia, kým bolo mestečko na vrchole svojej slávy a moci, v roku 455 sa ho  zmocnili Vandali  a potom to bolo už „len“ sídlom pápežov, ktorí sa starali o jeho blaho. O jeho dejinách by sa dalo popísať množstvo zaujímavých riadkov, podstatné je, že má naozaj bohatú minulosť. Od roku 1200 je Rím opäť nezávislou obcou a v polovici 15. storočia pod vedením pápeža Mikuláša V.  sa opäť začal rozmáhať do krásy. Počas ďalších dvoch storočí sa tu realizovali rôzni známi umelci, ktorí po sebe zanechali všetku tú nádheru, za ktorou rok čo rok príde milióni turistov z celého sveta. V roku 1980 sa vďaka tomu Rím ocitol na zozname svetového dedičstva Unesco.

Castel Sant Angelo Rim

Rím prakticky

Ak sa chystáte do Ríma, neoľutujete kúpu tzv. Roma pass, ktorý vám umožní návštevy múzeí a iných pamiatok bez čakania v dlhých radoch a po prečerpaní s ním aj naďalej viete využívať zľavy až do 40 %. Zakúpiť si ho môžete buď na letisku, alebo vo vašom hoteli. Pokiaľ máte možnosť, prvé okamihy v meste strávte tak, že si ho najprv pekne obídete napríklad autobusom. Zoznámite sa a aspoň približne zistíte, čo vás tu čaká a aké sú vzdialenosti medzi jednotlivými pamiatkami. Rozhodne si nenechajte ujsť taliansku gastronómiu a nezabudnite ochutnať údajne najlepšiu zmrzlinu na svete. Nehovoriac o pizzi, cestovinách a iných národných pochúťkach. O atmosféru v stravovacích podnikoch sa starajú tzv. zvolávači, ktorých úlohou je presvedčiť vás, aby ste vyskúšali práve ich reštauráciu. Vďaka srdečnej povahe domácich sa budete všade cítiť vítaní.

Pamiatky, ktoré si nemôžete nechať ujsť

So svojou bohatou históriou je pobyt v Ríme nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých ľudí, ktorí maju radi dejiny, pamiatky i múzeá. Ale nie je to len o tom, ide o celkovú atmosféru, ktorá sála z preplnených námestí. Návšteva tradičných miestnych trhov sa môže stať pre vás taktiež výnimočná, pretože tu stretnete skutočných Talianov so všetkým, čo k tomu patrí. Rím je nádherný v ktorúkoľvek hodinu dňa, ale večer, keď je všetko rozsvietené, zrazu všetko dostane akési väčšie čaro a nádych noblesy, najmä Fontana di Trevi alebo všetky námestia (aj vo Vatikáne) ako Námestie svätého Petra, Piazza di Spagna, Piazza del Popolo, Piazza Venezia. Neobíďte kostoly Santa Maria in Aracoeli, Santa Maria sopra Minerva, Baziliku svätého Petra, svätého Pavla za hradbami, svätého Jána v Lateráne, Santa Maria in Trastevere alebo Bazilika di Santa Maria Maggiore. Nezabudnite na Koloseum, ktoré je pre Rím priam typické. Páčiť sa vám budú i vatikánske múzeá, Lateránsky palác, Castel Sant Angelo, najexkluzívnejšia štvrť Campo dei Fiori, pohrebisko slávnych – Panteón, antické zvyšky budov Forum Romanum či starobylú cestu Via Appia.

Koloseum Rim

Rím si určite zamilujete a budete sa sem chcieť vrátiť zas a znova….