Strešné okno alebo vikier? Obe majú výhody aj nevýhody

Strešné okno alebo vikier? Obe majú výhody aj nevýhody

Jednopodlažné bungalovy sú v súčasnosti zrejme najpopulárnejšie varianty rodinných domov. Obzvlášť ak nepotrebujete príliš veľa miestností a v podstate vám, čo sa priestoru na bývanie týka, stačí mať ako keby väčší byt.

Podkrovné izby majú svoje čaro

Dvojposchodové domy vám zase umožňujú získať viac priestoru na bývanie, čo môžete „pretaviť“ do viacero izieb. Ak máte alebo plánujete mať väčšiu rodinu, každé dieťa bude môcť mať vlastnú izbu.

Vrchné poschodie môže byť riešené aj formou obytného podkrovia. Takéto podkrovie má svoje nezameniteľné čaro a určite nájdete množstvo ľudí, ktorí patria k fanúšikom takéhoto riešenia. V prípade obytného podkrovia však zákonite prichádza aj otázka ako vyriešiť okná.

Na mieste je v takýchto prípadoch otázka, či uprednostniť strešné okno, alebo vikier? Aj keď sa môže zdať, že ide len o dizajnovú, respektíve architektonickú záležitosť, rozdielov medzi týmito dvoma riešeniami je viac.

Čo bude vyhovovať viac vám?

Moderné strešné okná nezaťažia váš rozpočet a zároveň sa jednoducho realizujú. Z konštrukčného hľadiska nie je vôbec problém osadiť strešné okno. Ani čo sa týka architektonickej stránky nie je s osadením strešného okna prakticky žiadny problém, nech ho potrebujete osadiť kdekoľvek. Strešné okná sú totižto celkom nenápadné prvky.

Na druhej strane, vikier musí nadväzovať nielen na konštrukciu krovu, ale aj na okná na fasáde pod ním. Ak si myslíte, že nebude problém prispôsobiť vikier charakteru stavby, nezabudnite, že vám vikier môže skomplikovať dispozičné riešenie podkrovia.

Vikier má však iné výhody. Komfortnejšie sa s ním manipuluje a nehrozí ani zatečenie v prípade, že budete vetrať počas toho, ako odbehnete napríklad do obchodu a príde nečakaný dážď. Veľkou výhodou vikieru je aj to, že neprehrieva podkrovie.

Práve prehrievanie interiéru býva častým problémom pri strešných oknách. Obzvlášť v prípade, že chcete strešné okná orientovať na juh, či na západ. V takýchto prípadoch je nutnosť kvalitné externé tienenie, ktoré nielen zatieni interiér, ale aj zabráni jeho prehrievaniu. Alebo použite vikier.

Zdroj obrázka:

Autor: Palatinate Stock / Shutterstock.com