Ťažký návrat do práce po materskej dovolenke? Takto to zvládnete!

Ťažký návrat do práce po materskej dovolenke? Takto to zvládnete!

Za sebou máte nádherné roky životného obdobia, ktoré už nikdy nevrátite späť. Hoci nosí v sebe pomenovanie „dovolenka“, v pravom zmysle to tak nie je. Materská dovolenka je ďalšie povolanie žien, ktoré sa rozhodli darovať život a naučiť malého človiečika všetko potrebné a základné. Ste hrdinky!

Utieklo to ako voda

Veru tak. Najprv ste sa chytali za hlavu, čo si počas tej dlhej doby doma počnete a zrazu si uvedomíte, že vaše hlavné povolanie sa pomaly končí a nastáva nová etapa života. Dieťatko nastupuje do škôlky a po dovŕšení jeho troch rokov sa obvykle vraciame do práce naspäť. Niektoré na svoje pôvodné miesto a iné sú nútené úplne zmeniť pôsobisko, aby im pracovná doba umožňovala deti nosiť do škôlky aj zo škôlky. Takýchto miest je však žalostne málo.

Pocítite ľútosť i hrdosť

Svoju „prácu“ ste vykonali perfektne. Ste to vy, ktoré ste naučili vaše deti všetko od základov. Chodiť, rozprávať, jesť, odnaučili ste ich od plienok a tiež ste ich začali socializovať. Ukazovali ste im od samého začiatku, čo je správne a čo nie. Spolu s vami objavovali nové veci, ale platí to aj naopak. Učili ste sa navzájom. Deti určitým návykom a vy poriadnej dávke trpezlivosti i vytrvalosti. Ste silnejšie ako ste boli predtým. Keď sa toto všetko pomaly „skončí“ a zaradíte sa do „normálneho“ života, pripravte sa aj na najhoršie. Možno prídu depky.

Nevracajte sa späť. Jedna etapa sa skončila, nová sa začína

V žiadnom prípade nič nehodnoťte, ale hlavne nemajte strach a obavy. Vy to zvládnete! Nie ste prvá ani posledná, ktorá takýto „skok“ zažíva. Je normálne, ak pocítite ľútosť či úzkosť. Prvé dni v práci si aj poplačete a budú vám vaši drobci neuveriteľne chýbať. Verte, že toto všetko rýchlo prejde a už za pár dní sa zabehnete. Hlavne sa nesnažte fungovať ako predtým. Nevadí, ak občas nebude doma tip-top poriadok alebo nebude navarené, ožehlené a špinavé prádlo sa bude váľať po zemi, pretože sa už nenarve do bielizníka. Teraz ste okrem matiek a manželiek aj pracujúce sebavedomé a sebestačné ženy. Nezabúdajte, že aj popri tom všetkom máte aj naďalej nárok na chvíle, ktoré venujete iba samým sebe. Ak to neurobíte, hrozí vám stres a ženský princíp vo vás sa úplne udupe. Nie ste stroje. Takže hlavne, aby bola pohodička. 🙂