Trápi vás úzkosť na pracovisku? Ako sa s ňou vyrovnať a dať sa do rovnováhy?

Trápi vás úzkosť na pracovisku? Ako sa s ňou vyrovnať a dať sa do rovnováhy?

Prečo zažívame na pracovisku stres a akýsi zvláštny pocit stiahnutého žalúdku? Doma je ešte všetko v poriadku, no akonáhle sa ocitáme medzi svojimi kolegami a nadriadenými, stane sa to znova. Na „dvere“ nám „zaklope“ úzkosť a panika.

Zistite, čo je spúšťač

Najjednoduchším riešením, je všímať si svoje reakcie a hlavne príčiny, kedy sa vaša úzkosť a stres spustia. Niečo ich predsa musí vyvolať. Môže to byť nepríjemná kolegyňa, nápor práce alebo vaše osobné strachy, ktoré si so sebou nosíte ešte od detstva. Naša minulosť, spôsob, akým nás vychovávali rodičia a doba, v ktorej sme vyrastali, nás totiž poriadne ovplyvnili ako na vedomej, tak i na podvedomej úrovni. Môžeme v sebe nosiť určité bloky a blokády, ktoré nám bránia naplno si užívať život, no hlavne bez pocitu strachov a zlyhania.

Ak ste v práci, pomôžte si ako viete

Niekedy postačí smska domov, najlepšej priateľke, mame, partnerovi a ich povzbudenie. Inokedy pomôže, keď si spomeniete na niečo, čo máte radi. Na svoju obľúbenú pesničku alebo si na seba dáte vôňu, ktorá vám  pripomína špeciálnu udalosť. Prineste si do práce svoj hrnček na kávu a malý kúsok domova. Koláč, ktorý ste si vlastnoručne upiekli a pod. . Aj obľúbené oblečenie vám pomôže cítiť sa dobre a sebavedome.

Po práci vhodne relaxujte

Psychológovia odporúčajú po fyzickej práci utiekať sa k duševnému relaxu. Po príchode domov si teda doprajte oddych na svojom pohodlnom gauči alebo na terase a s dobrou knihou alebo s časopisom v rukách zabudnite na všetky pracovné problémy a okamihy. Vypustite myšlienky na kolegov, na šéfa a vychutnajte si prítomný okamih. Tí, ktorí pracujú skôr duševne, by si mali svoje voľné chvíle užívať v prírode a pri aktívnom oddychu. Prechádzka v prírode, šport, joga či iné cvičenie alebo práca v záhradke sú ako ideálne na prekonanie úzkosti.