Vyrážky aj po dvadsiatke? Problém je skrytý v tele!
Všetci vieme, že mať akné v puberte je úplne normálne a bežné. Ale čo ak sa časom vráti? Už nemáme „násť“ a vyrážky sa akosi z času na čas objavujú a nedajú nám pokoja. Sú bolestivé, neestetické a spôsobujú čudné pohľady okolia. Čínska medicína vraví, že tvár nám pomocou nich odzrkadľuje problémy ukryté v tele. Niekedy môže ísť aj o vážny zápal!
Akné
Hormonálne zmeny, stres, nezdravá strava, zle udržiavaná pokožka a nesprávny životný štýl sú hlavné spúšťače tohto nepríjemného zdravotného a estetického problému. Náchylnejšie sú prevažne ženy a to kvôli neustálym hormonálnym zmenám a kolísaniu hladiny hormónov. Najskôr sa objaví iba upchatý komedóm, potom nastúpi seborea a hyperkeratóza – nadmerná produkcia kožných buniek, v ktorých sa už hromadí zápal. Na rad prídu buď čierne bodky, biele bodky alebo vyrážky. A to je živná pôda pre baktérie a ďalšie zápaly v oblasti postihnutých miest. Brrr.
Čelo, brada, líca
Objavujú sa vám vyrážky na viacerých miestach alebo iba na čele, brade alebo lícach? Každá časť tváre signalizuje niečo iné. Ak máte napríklad vyrážky hlavne na čele, tak vám chce telo pravdepodobne naznačiť, že prijímate priveľa cukru alebo požívate priveľa alkoholických nápojov. Oblasť medzi obočím poukazuje na problémy s pečeňou a s intoleranciou na určité zložky potravín. Vyrážky tesne nad obočím vás varujú, že prijímate málo tekutín no a tie na nose zas poukazujú na problém so srdcom – zvýšeným krvným tlakom a problémami s dýchaním. Ak máte akné v hornej časti líc, pravdepodobne buď fajčíte alebo trpíte nejakou alergiou. Brada a okolie úst signalizujú, že konzumujete príliš mastné jedlá, málo ovocia, zeleniny a pijete priveľa kofeínu či alkoholických nápojov.
Vyrážky na chrbte, krku a dekolte
Z času na čas sa vám vyrážky možno objavia aj na iných miestach ako len na tvári. Vedzte, že sa to deje najmä vtedy, keď máte nedostatok spánku a keď do vášho života vstúpi stres. Nemusíte si to ani uvedomovať, ani pripúšťať. Mali by ste čo najviac odpočívať, relaxovať a prípadne meditovať, skratka – venovať sebe samému viac času.
Ako s nimi bojovať
Dôležité je zmeniť svoj životný štýl a zaviesť do svojej stravy veľa vlákniny, ovocia, zeleniny, obmedziť príliš mastné jedlá, prípadne aj sladké a pite veľa tekutín. Aj strukoviny vás nadopujú živinami, ktoré vaše telo potrebuje. Tvár si pravidelne čistite ráno aj večer, používajte pleťovú kozmetiku určenú na problematickú pleť a zbytočne sa jej nedotýkajte rukami. Často vymieňajte uteráky a posteľné obliečky. Vyrážky nevytláčajte! V prípade pretrvávania problému by ste rozhodne mali navštíviť odborníka, ktorý preskúma, či nemáte v tele vážnejší zápal. Následne vás čaká liečba s tabletkami a rôznymi masťami na predpis, avšak pri troche trpezlivosti budete mať tento problém čoskoro pod kontrolou.