5 činností, ktoré môžeme robiť aj počas zlého počasia
V pochmúrnych zimných mesiacoch nás to ťahá domov do tepla. Pohodlný gauč, teplá deka a dobrý film… Takto by sme dokázali prežiť aj celé mesiace. Aj keď máme na jeseň a v zime menej energie, je dôležité stále zostať v pohybe. A to v každom smere – fyzicky aj psychicky, aktívne hľadať spôsoby, ako si sami dokážeme zlepšiť náladu a nazbierať nové zážitky.
Starajte sa o svoje telo
Všetci to vieme, ale robia to iba niektorí z nás. Starostlivosť o telo v podobe cvičenia je namáhavá, ale keď už začínate pociťovať bolesti, je čas s tým niečo urobiť. Pomôže vám rehabilitácia celého tela. A viete čo je na tom najlepšie? Okrem cvičenia si tak budete môcť dopriať aj masáže, zábaly a saunu. Cvičenie nemusí byť naplnené rýchlym poskakovaním alebo niekoľkohodinovým behom, môže prebiehať aj príjemnejšie. V rehabilitačnom centre Rehab Klinik certifikovaní fyzioterapeuti poskytujú konkrétne rady ako cvičiť pilates. Toto cvičenie je pokojné, blahodarné pre dušu, ale pritom poriadne namáhavé. Pomocou neho tvarujete dlhé štíhle svaly, čo poteší všetky žienky, ktoré netúžia po výrazne vyrysovaných ramenách a nohách.
Zorganizujte si domácnosť (alebo čokoľvek, čo vám napadne)
Zavrite na chvíľku oči a predstavte si, aké by bolo presne vedieť, kde čo je. Deti by už nehľadali ponožky, manžel kľúče a vy obľúbený rúž. Všetko by malo svoje miesto, skriňa by sa dala otvoriť bez toho, aby z nej niečo vypadlo a zásuvky by boli poloprázdne… Je vonku hnusne? Pustite sa do upratovania vo vnútri. Dobrá hudba alebo podcast vám to ešte viac spríjemnia.
Najskôr pripravte všetko, čo už nepoužívate alebo nemáte radi, na darovanie do charity. Potom zvyšné veci dajte čo najbližšie k miestu, kde sa najčastejšie používajú a nalepte tam aspoň na pár mesiacov štítok. Tak bude každému jasné, čo kam patrí.
Varte, pečte a experimentujte v kuchyni
Možno sa vám ani nebude chcieť ísť do obchodu nakúpiť nejaké suroviny – o to lepšie! Takto sa stanete skutočným experimentátorom vo svojej kuchyni. Najskôr nájdite všetky možné ingrediencie, ktoré doma nájdete. Potom sa snažte pohľadať recepty, ktoré sa z nich dajú pripraviť. Inšpirujte sa našimi babičkami – ich dobré tipy sú často jednoduché a vyžadujú iba zopár základných surovín
Keď sa vám podarí napiecť niečo chutné, nič vám nebráni urobiť si improvizovanú domácu kaviareň. Internet je všemocný a funguje na ňom aj predaj kvalitnej kávy. Trošku sa upravte a nahoďte si niečo iné ako pyžamo. Bonusom je, že v takejto kaviarni si môžete vykladať nohy a pri preberaní najnovších klebietok vás nebude pri vedľajšom stole nikto odpočúvať.
Instantná káva je dobrou záchranou v núdzi, ale skúste v sebe prebudiť fajnšmekra a objednať si výber káv z viacerých krajín. Zabavte sa a spoznajte rôzne druhy kávy ako skutočný odborník na tento čierny mok. Mňam, čo to cítim, žeby už bol hotový koláčik? S chuťou sa zahryznite do života.
Čítanie ako meditácia
Je výskumne dokázané, že už päť minút čítania spomalí tlkot srdca a telo pri čítaní zažíva podobný stav ako pri meditácii. Počas tohto stavu sa hoja zranenia a zvyšuje sa schopnosť adaptácie človeka na rôzne podnety. Čítanie naplní myseľ príbehom, trénuje našu imagináciu a nedáva priestor našim vlastným myšlienkam – a povedzme si rovno, že tie sú väčšinou pomerne negatívne.
Tvorivé večery
Ručné práce každého druhu sú príjemné, relaxujeme pri nich a navyše nám pod rukami vznikne niečo hmatateľné. Vôbec nemusí ísť o veľkolepé obrazy alebo dokonalé symfónie. Tvorte sami pre seba, pre dobrý pocit a možno pre radosť priateľov, keď im niečo pekné podarujete. Učili nás to už v škôlke a vzniklo preto aj veľa arteterapeutických techník. Vyrábanie pekných vecičiek je liek pre našu dušu, tak ho využime!