10 lekcií správneho umývania vlasov: Určite ste to doteraz robili zle!
Ak chcete, aby vlasy boli zdravé, plné lesku a tiež vás čo najviac „poslúchali“, musíte sa im venovať. Naučte sa s nami umývať si vlasy správne!
Hoci sa to nezdá, krásu vlasov totiž najviac ovplyvňuje to najjednoduchšie – umývanie vlasov. Je to taký banálny krok, že ho väčšina žien stále podceňuje. Výsledok potom, samozrejme, za veľa nestojí a nevylepší ho ani ten najlepší strih ani lak so žiarivým leskom. Bez správneho umývania je ďalšie rozmaznávanie a skrášľovanie vlasov neúčinné a často zbytočné.
Desatoro správneho umývania vlasov
1. Aký je ten pravý?
Šampón a kondicionér vyberajte podľa typu vlasov alebo účinku, ktorý očakávate – lesk, regenerácia, ochrana, väčší objem a pod. Ak v ponuke nenájdete presne to, čo potrebujete alebo riešite dva problémy naraz, určite si, čomu dáte v starostlivosti prednosť. Pre lepšiu orientáciu: zvlneným vlasom dožičte hydratačný šampón, ak sú navyše farbené, použite po umytí kondicionér na farbené vlasy, ak sú melírované a zosvetlené, potom zvoľte starostlivosť pre poškodené vlasy, najlepšie od jednej značky. Ak vás trápia lupiny alebo vypadávanie vlasov, podriaďte starostlivosť týmto problémom a zvlnené vlasy riešte až stylingovými prípravkami.
2. Šampónom šetrite
Ideálne je použiť čajovú lyžičku šampónu. Veľké množstvo šampónu nie je nevyhnutné, a to aj keď si vlasy umývate raz za tri dni. Vlasy sú totiž ako huba a pojmú len určité množstvo vody i prípravku a nadbytok bez akéhokoľvek využitia stečie. Miesto nadmerného množstva šampónu radšej vlasy opláchnite a šampónovanie zopakujte.
3. Správna technika
Malé množstvo šampónu napeňte priamo v dlaniach a votrite do vlasov po celej hlave. Vlasy nijako nešúchajte, zamerajte sa na umývanie pokožky hlavy. Ale nedrhnite ju nechtami, ani príliš netlačte, skôr ju jemne masírujte bruškami prstov. Šampón na vlasoch nenechávajte príliš dlho. Ak si vlasy umývate denne, postačí jedno šampónovanie. Ak sa pri prvom umývaní pena nevytvorí, vlasy opláchnite a znovu šampónujte. Ideálne je umývať vlasy 3x týždenne, ale ani z častého umývania vlasov nemusíte mať obavy, šampóny sú dnes šetrné a sú určené i na každodenné použitie.
4. Oplachovanie je veda
A v tomto kroku vodou nešetrite. Pred umytím vlasy dôkladne prepláchnite teplou vodou. Štruktúra vlasov sa tak dostatočne otvorí a všetky nečistoty sa ľahko uvoľnia. Je to jednoduchý krok, pričom súčasne zmenšíte spotrebu šampónu. Tiež oplachovanie a vymývanie všetkej starostlivosti nijako neukracujte, venujte mu až 3x viac času než samotnému umývaniu vlasov. Zvyšky kozmetiky vlasy zaťažujú, a tak rýchlejšie plihnú a strácajú svoj objem. Čistý vlas spoznáte podľa toho, že je po umytí na dotyk drsný, drhne a akoby vŕzga.
5. Kondicionér sa vyplatí
Kondicionér potrebuje každý vlas, dokonca i mužský. Pri dĺžke nad 5 cm je kondicionér nevyhnutný, vlasy ochráni a uhladí, dodá im hydratáciu i lesk. Vlasy sú totiž namáhané nielen chemicky, ale tiež mechanicky. Pôsobia na ne vietor, slnko, zima, kefovanie, vlastná úprava účesu… Po umytí vlasy jemne zbavte prebytočnej vody, do dlane naneste kondicionér v množstve veľkosti vlašského orecha a votrite do vlasov. Nikdy ho nenanášajte až k pokožke, vždy len do vlasov. A dodržujte odporúčanú dobu aplikácie. Potom kondicionér starostlivo opláchnite. Ak chcete zosilniť účinok, zabaľte vlasy po aplikácii kondicionéru do nahriateho uteráka.
6. Učesaná neučesaná
Vlasy pred umytím nemusíte rozčesávať. Prioritou je vlasy nepoškodiť. Ak používate lak na vlasy, bolo by rozčesávanie pre vlasy drastické. Preto stačí vlasy prečesať prstami, zvlnené vlasy nečešte vôbec. Vlasy prečešte pri aplikácii kondicionéra alebo ich rozčešte až po umytí. Postupujte pomaly, od končekov smerom nahor. Nikdy nie silou a šklbaním. Vhodné sú hrebene so širokými zubami a kefy s pružnými mäkkými zubami a štetinkami, ktorými jemne a šetrne rozčešete i dlhé vlasy.
7. Pozor – krehké!
Myslite na to, že mokré vlasy sú zraniteľné. Vlasy nikdy uterákom nedrhnite, narušíte štruktúru na ich povrchu. Zabaľte ich do turbana z uteráka a nechajte tak vodu z vlasov odsať. Naozaj stačí chvíľka, kým si pripravíte fén a kefu. Po umytí vlasy rozčešte, vyfénujte do sucha alebo ich nechajte prirodzene uschnúť. Nikdy ale nechoďte spať s mokrou hlavou a mokré vlasy nespínajte do gumičiek. Inak sa polámu!
8. Babské rady nad zlato?
V rámci týchto akože osvedčených rád sa odporúča olivový olej, vajíčko, oplachovanie octom, žihľavovým či brezovým nálevom a pod. Ale ich používanie v dnešnej dobe veľký zmysel nemá. Súčasné receptúry vlasovej kozmetiky sú dokonale prepracované a využívajú i z prírodných zdrojov to najlepšie. Navyše vo vyváženom množstve, takže pri správnom umývaní vlasy nezaťažíte, nepreošetrujete a doprajete im všetko, čo potrebujú.
9. Zmena z času na čas neprekáža
Zmeniť občas typ šampónu kaderníci odporúčajú. A nesúvisí to len so zmenami vlasov, keď si ich napríklad začnete farbiť alebo sú po dovolenke suché a poškodené, ale i s tým, že väčšinou nikdy neriešite len jeden jediný problém. Preto starostlivosť občas obmeňte a nebojte sa prípravky medzi sebou rôzne kombinovať. Starostlivosť tiež prispôsobte ročnému obdobiu – na konci zimy dožičte vlasom hydratáciu, v lete používajte na ochranu vlasov prípravky s UV filtrami.
10. Ako robiť masáž počas umývania?
Masáž hlavy si „naordinujte“ pri každom umývaní vlasov. Nejde len o príjemné pocity a skvelú relaxáciu, ale masáž stimuluje nervové zakončenia. Uvoľňuje únavu, napätie a stres, prekrví pokožku hlavy a zlepší zásobovanie korienkov vlasov živinami. Masáž robte bruškami prstov, opisujte malé krúžky po pokožke celej hlavy od kontúry čela smerom dozadu. Alebo pritisnite brušká prstov na pokožku hlavy nad čelom a masáž robte pohybom prstov od seba a k sebe či na pokožku prstami „kreslite“ cik-cak čiaru. Pomaly sa pri tom posúvajte po hlave smerom dozadu.