Dehydratácia pleti – čo by ste o nej mali vedieť?
Poznáte niekoho s vždy hydratovanou, žiarivou a dokonalou pleťou? Takých ľudí je vskutku minimum. Suchá či dehydratovaná pleť z času na čas potrápi každého, no je dobré vedieť, ako proti tomuto neduhu bojovať.
Kedy hovoríme o dehydratovanej pokožke?
Zatiaľ čo suchá pleť vykazuje nízku hladinu olejov, dehydratovaná pokožka postráda vodu. Takže pleť môže dehydratovaná, zatiaľ čo produkuje prebytok olejových vrstiev, prípadne môže byť suchá a dehydratovaná zároveň.
Vezmite si ako príklad hrozno. V prirodzenom stave je svieže, hydratované, zatiaľ čo vysušené postráda vnútornú vlhkosť. Myslite na svoju pleť rovnakým spôsobom – chcite, aby bola plná vody, hladká a bez vrások, presne ako hrozno!
Tvár si umývajte teplou, nie horúcou vodou
Horúca voda nie je pre pokožku tváre veľmi vhodná, obzvlášť, ak to je dehydratovaná pokožka. Vymýva totiž oleje, ktoré telo produkuje k tomu, aby udržiavali vlhkosť v pleti. Oveľa lepším riešením pri umývaní tváre je vlažná, prípadne studená voda.
Zároveň si treba uvedomiť, že čím dlhšie je telo horúcej vode vystavované, tým viac prírodných olejov stráca. Preto je dôležité zredukovať čas strávený v horúcej vani či pod sprchou na minimum (do 10 minút), respektíve striedať teplú sprchu s vlažnou alebo chladnou.
Zvážte vplyv počasia
Keď je vonku veterno, chladno, prípadne extrémne horúco, je veľmi dôležité spraviť potrebné opatrenia – to platí najmä pre pokožku na tvári, ktorá je poveternostným vplyvom vystavovaná najčastejšie počas roka. V zimnom období odporúčame nosiť šatky, v lete zase prikrývky hlavy, prípadne klobúk so širokým okrajom.
Opaľovací krém je vhodné použiť vždy, než vyjdete von z domu. Platí to pre letné, zimné aj zamračené dni, slniečko v každom prípade pôsobí
Používajte vhodnú kozmetiku
Opätovná hydratácia pleti sa dosiahne aj využitím vhodnej kozmetiky. Mnoho mydiel a čistiacich prostriedkom je príliš drsných pre jemnú pleť, preto ak chcete minimalizovať dehydratáciu pokožku, využívajte prostriedky s hydratačnými účinkami, ideálne vyrobené na prírodnej báze a s obsahom vyživovacích olejov, bambuckého masla, kokosového, slnečnicového oleja a rastlinných výťažkov proti starnutiu.
Dôležitá je tiež forma nanášania. Prípravok by ste nemali aplikovať drsne, tak, až sa krém na pokožke spení. Hydratovať je najlepšie ihneď po rannom a večernom umývaní, teda v čase, keď sú póry pokožky otvorené.
Jedzte pravidelne a kvalitne
Hydratácie pokožky môžete podporiť aj správnou životosprávou a stravovaním. Pokožka miluje omega-3-mastné kyseliny, preto sa snažte do svojho jedálnička zahrnúť potraviny ako mandle, avokádo alebo losos. Pomôže aj konzumácia zeleniny či ovocia. Na záver treba zvýrazniť potrebu dodržiavať pitný režim: v závislosti na dennej aktivite by dospelý jedinec mal vypiť aspoň dva litre tekutín v podobe pramenitej vody, polievok alebo čajov a ich skonzumovaný objem rozložiť rovnomerne na celý deň, respektíve vzhľadom na aktivitu počas dňa.