Ako chrániť deti pred popálením od slnka?

Ako chrániť deti pred popálením od slnka?

Už zopár závažných prípadov popálenia od slnka môže významným spôsobom zvýšiť riziko výskytu rakoviny kože. A platí to aj pre deti. Nemusia byť len pri bazéne či na pláži, ich pokožka vyžaduje ochranu pred škodlivými UV lúčmi vždy, keď sú vonku.

Tieň

UV žiarenie je najsilnejšie a najškodlivejšie počas poludnia, respektíve v časovom úseku medzi 10:00 a 16:00 hodinou. Najmä behom horúceho leta je lepšie, keď sa deti v tomto čase hrajú vnútri, prípadne v tieni pod stromom či slnečníkom.

Voľba oblečenia

Pred UV lúčmi môže ochrániť aj správne oblečenie. Malo by byť voľné, vzdušné a príjemné (tenké košele či tričká s dlhým rukávom, dlhé nohavice alebo sukne). Mokré tričko ponúkne oveľa menej ochrany pred UV ako suché, podobné to je aj v prípade svetlých farieb (tmavšie farby by mali chrániť viac). Na trhu už nájdete aj certifikované odevy s ochranným faktorom.

Kozmetika na opaľovanie

Opaľovacia hmla, krém či olej na opaľovanie by mali mať vo výbave aj maloletí, respektíve ich rodičia. Odporúča sa kozmetika, ktorá chráni pred UVA aj UVB žiarením a disponuje ochranným faktorom 15 (minimálne). Prípravok by sa mal aplikovať zhruba 30 minút až hodinu pred odchodom dieťaťa von. Nezabúdajte na ochranu uší, nosa či pier (balzam).

Zásady používania

Kozmetika na opaľovanie by sa mala na pokožku nanášať viackrát behom dňa; približné každú hodinu až dve a vždy potom, čo dieťa vyjde z vody (mora, bazéna). Pozorne si prečítajte pokyny na obale prípravku, najmä v prípade, že sa ho chystáte aplikovať na pokožku niekoľkomesačných či ročných detičiek. O spôsobe aplikácie či výbere správneho výrobku sa poraďte s lekárom.

Slnečné okuliare

Ochrana pokožky pred slnkom je jedna vec, ochrana očí zase druhá. Slabá alebo žiadna ochrana zraku pred UV žiarením vedie k zvyšovaniu rizika vytvorenia šedého zákalu. Ten sa objavuje v dospelosti, no jeho základy sú veľakrát položené už v detstve. Aj pre slnečné okuliare platí to, čo pre opaľovacie krémy: mali by poskytovať komplexnú ochranu, teda ochranu pred hĺbkovo pôsobiacim UVA aj UVB žiarením, ktoré pôsobí skôr na povrchu.

Keď veľa slniečka škodí

Nechránená detská pokožka môže byť poškodená UV žiarením už za 15 minút. No môže trvať až 12 hodín, kým sa toto poškodenie prejaví. Ak sa vám dnes javí pokožka dieťaťa „akási ružovejšia ako obyčajne“, už zajtra ráno môže byť spálená. Je vonku chladno a oblačno? Mraky však UV žiarenie neblokujú, v najlepšom prípade akurát filtrujú a aj to len mierne. Platí tiež, že pokožku poškodzuje UV a nie vysoká teplota. Deti sa často spália, keď sú vonku dlhšie a ich pokožka ostala nechránená. Myslite dopredu a majte pri sebe prípravok na opaľovanie – v aute, taške či detskom batohu.