Ako efektívne ušetriť peniaze
Peniaze sú moc a kto ich nemá, ten je chudák. Toto tvrdenie je prehnané, ale niečo na ňom je. Peniaze napĺňajú základné životné potreby, zároveň zabezpečujú komfort a spĺňajú priania. Poradím vám, ako peniaze efektívne ušetriť. A verte mi – dá sa to aj z mála.
1. Recyklácia oblečenia
Oblečenia je dnes prebytok a dá sa kúpiť za ozaj lacno. Kto prišiel nakupovaniu v secondhadoch na chuť, ten je za vodou. Nájdete tam originálne, nadčasové kúsky, ktoré sú mnohokrát aj značkové, a to o 80 percent lacnejšie ako v kamenných obchodoch. Rovnako recyklujete, šetríte prírodu a oslobodzujete pracovníkov v krajinách tretieho sveta, s ktorými sa často zaobchádza ako s otrokmi.
Do bežného obchodu odporúčam ísť, ak hľadáte naozaj kvalitný kus a viete, že ho vynosíte aj niekoľko rokov. Nevyhadzujte šaty pri každej zmene trendov. Veci si strážte, starajte sa o nich, a ani neviete ako a máte ušetrené na vysnívaný výlet.
2. Záľuby sú zadarmo
Na niektoré záľuby si človek šetrí (napr. cestovanie), inými vypĺňa voľný čas zadarmo. Skúste si nájsť takú, ktorá vás poteší aj na duchu, aj na tele. A že koľko takých je! Dlhé prechádzky, turistika, čítanie kníh, sledovanie obľúbených filmov alebo učenie sa niečoho nového. Až vám toho času bude primálo.
3. Zapisovanie výdajov
Prvýkrát som si zapisovanie mesačných výdajov skúsila ako začínajúci študent v cudzom meste. Peňazí nebolo nazvyš. Zaznamenávanie každej minutej korunky je dobrý spôsob na zistenie zbytočných výdajov. Na ďalší mesiac peniaze už len tak nevyhodíte. Budete vedieť čo skutočne potrebujete, a čo ste si kúpili, a ani ste to nevyužili. Odporúčam praktikovať hoc aj každý mesiac.
4. Zbavenie sa nerestí
Život bez nerestí musí byť riadne nafigu. Každý z nás sa rád poteší pohárom vína, čokoládou, čipsami a rôznymi ďalšími bezvýznamnosťami. Robí nám to radosť a nechceme sa toho vzdať. No občas k sebe musíme byť prísni a obmedziť časté popíjanie, fajčenie a prejedanie sa na minimum.
V procese vzdávania sa budete mať milión chvíľok, kedy to budete chcieť porušiť. Nájdite si spôsob, ako sa odbremeníte. Napríklad za každú kávu/víno, ktorú ste si dali v kaviarni, vhoďte do prasiatka 2 eurá. Je to celkom jednoduché.
5. Nákupy na týždeň a domáca strava
Premýšľajte ekonomicky. Spíšte si zoznam jedla, ktoré budete na ďalší týždeň potrebovať. Keď prídete do obchodu, držte sa ho. Nedajte sa zlákať zľavami na iné suroviny. Urobíte, teda, jeden veľký nákup raz do týždňa a o žiadne iné výdavky na stravu sa už nemusíte strachovať. A nezabúdajte, vždy, keď máte trochu viac času, uvarte si doma. Domáca strava je aj zdravšia, aj lacnejšia.
Ďalšie rady
- Ak cestujete, nekupujte si zbytočné suveníry. Buďte na cestách skromní.
- Filtrujte. Nechoďte na podujatie, kam sa vám nechce. Môžete rovnako raz za čas odmietnuť pozvanie na pivo od kamarátov.
- Rozmýšlajte minimalisticky. Napríklad namiesto kúpenia knihy si zabezpečte preukaz do knižnice. Takýmto spôsobom sa dá ušetriť množstvo peňazí.