Ako pripraviť nadzemný bazén na zimu?

Ako pripraviť nadzemný bazén na zimu?

Väčšina majiteľov rodinných domov alebo záhradiek má na svojom trávniku bazén. Je to trend, ktorý si môže dovoliť už takmer každý. Najmä nadzemné bazény sú cenovo dostupnejšie, ako tie murované, a pretože s nimi nie je veľká robota, tešia sa stále väčšej obľube.

Leto nám máva – je čas všetko pripraviť na zazimovanie bazéna

Každé ročné obdobie je niečím výnimočné a špecifické. Tak, ako sa na leto tešíme, tak sme radi, že sa počasie trochu umúdri a konečne upustí z vysokých horúčav. Letné šantenie v bazéne nám síce bude chýbať, ale vieme, že o rok si to znova zopakujeme.

 Vlastniť bazén neznamená mať neustále starosti s jeho údržbou. Ak si vytvoríme zvyk a staráme sa oň pravidelne, tak bude jeho údržba minimálna. Ako z časového, tak z finančného hľadiska. Ihneď badať, kto sa o svoj nadzemný bazén správne stará. Do očí nám ako prvé udrie čistota vody a jej farba. Pokiaľ je krásna číra – priam nabáda k okúpaniu sa.

Ako zazimovať nadzemný bazén

Tak, ako pripravujeme svoje záhrady na jeseň, tak by sme mali urobiť všetko potrebné k tomu, aby nám náš nadzemný bazén vydržal čo najdlhšie. Je jedno, či máme klasický nadzemný typ alebo nafukovací bazén. Platí spoločné pravidlo – spraviť to včas – ešte kým nemrzne. Ľudia sa radi vyhovárajú na počasie. Obvykle platí, že čím je vonku pochmúrnejšie, tým menej sa nám chce a o to menej vládzeme. Zazimovanie bazéna by sme mali riešiť oveľa skôr, kým na nás nepríde jesenná depresia. Takže, hor sa do práce – náš bazén nás potrebuje!

Jeden voľný víkend si rezervujme už teraz, pretože aj keď sa zdá, že to bude raz-dva spravené, sú medzi nami aj detailisti a puntičkári, ktorí si na čistotu bazéna naozaj potrpíme. V prvom rade by sme mali odstrániť z vody všetky nečistoty a spolu so sieťkou na hmyz a s vysávačom dokonale upratať ako dno, tak i celý povrch hladiny vody.

Schodíky, ktoré nám slúžili ako vstupný skokanský mostík do vody, očistime tiež a uložme na také miesto, aby sme ich o rok opäť našli a mohli znova s rodinnými príslušníkmi súťažiť o najlepší skok do diaľky. Vyčistiť potrebujeme filtráciu a upraviť pH vody tak, aby dosahovala hodnotu medzi 6,8 – 7,4. Vodu ďalej odčerpajme na takú úroveň, aby siahala cca. 10 cm pod skimmerom. Steny bazéna sa ľahko vyčistia s kefou a vhodným gélovým prípravkom na to určeným. Odpojíme hadice a uložíme na miesto, kde ich neznehodnotí mráz. Ostáva už len odpojiť a uskladniť vyčistenú filtráciu.

Chémia na zazimovanie bazéna

Postupne sa pri zazimovaní bazéna dostávame k posledným krokom. Do vody pridáme chémiu na zazimovanie bazéna, tzv. zazimovač, kde je presne uvedený pomer a dávkovanie. Na záver stačí už len prikryť so zazimovacou plachtou na bazén a poriadne upevniť. Plachta ochráni nielen bazén, ale aj zvyšnú vodu pred poškodením a znečistením. Takto zazimovaný bazén bude na začiatku sezóny jednoduchšie „spojazdniť“.