Ako sa správne starať o pokožku v lete

Ako sa správne starať o pokožku v lete

Leto už začalo a s ním aj horúce dni plné slnka. Na to, aby sme sa opálili, prípadne dokonca aj spálili, ani nepotrebujeme chodiť k vode. Aj preto by sme sa v tomto období mali viac starať o svoju pokožku.

Pokožka v lete

Cez leto, keď je naša pokožka vystavená priamemu slnku, musí zdolávať rôzne nepríjemné prekážky. Podráždenie, spálenie, tvorba pigmentových škvŕn či starnutie pokožky, aj to môže mať za následok pobyt na priamom slnku.

Aj keď mnoho z nás túži po krásne opálenej pokožke, nie vždy to dopadne podľa našich predstáv. Dá sa však proti tomu úspešne bojovať. Ako?

Doprajte si dostatok kolagénu

Na to, aby ste odolávali rôznym nepríjemným následkom dlhšieho pobytu na slnku, vyskúšajte doplniť kolagén. Ak bude mať pokožka dostatok kolagénu, bude hydratovaná a opálenie vám dlhšie vydrží. Okrem toho ním pozitívne ovplyvníte aj kvalitu vašich vlasov či nechtov, čo je výborný bonus.

TIP: Užívajte kolagén spolu s vitamínom C. Vitamín C totiž zlepšuje účinky kolagénu, vďaka čomu si udržíte váš mladistvý a opálený vzhľad oveľa dlhšie.

Ak aj vás zaujali jeho výhody, určite si prečítajte o ďalších účinkoch kolagénu.

Nezabúdajte sa natierať

O rakovine kože sa toho síce už popísalo, no mnoho z nás si z nej ťažkú hlavu nerobí. Najmä počas letných mesiacov však treba byť naozaj opatrný a svoju pokožku dostatočne chrániť. Znížime tak riziko vzniku melanómov a zároveň predídeme aj predčasnému starnutiu pokožku či nepríjemným pigmentovým škvrnám.

Aby sme si slnečné dni užili a mali z nich iba osoh, je vhodné dodržiavať pár zásad. Aké to sú?

Tip: Prečítajte si ako súvisí kolagén s pokožkou a s opaľovaním

Natierajte sa každé dve hodiny

Vedeli ste, že väčšina opaľovacích krémov vás ochráni približne len dve hodiny po ich aplikácií na pokožku? Aj preto sa už mnohým z nás stalo, že aj keď sme sa natreli, domov sme prišli spálení.

Aby ste účinky opaľovacích krémov využili naplno, je vhodné natierať sa každé dve hodiny. V prípade, ak sa na slnku venujete aj športovým aktivitám, je vhodné natierať sa dokonca častejšie, nakoľko sa spotíme a krém zo seba postupne zotrieme.

Dajte si pozor na náchylné miesta

Keď už sa budete natierať, nezabudnite na tie najviac náchylné miesta. Tým treba venovať viac pozornosti, nakoľko sa rýchlejšie spália a takisto predstavujú väčšie riziko vzniku rakoviny kože.

Ktoré to sú?

  • uši
  • tvár
  • ženský dekolt
  • hlava

Používajte aspoň krém s ochranným faktorom 30

Vieme, že existujú aj menšie faktory, ako je spomínaná 30-ka, no väčšine z nás zaručí dostatočnú ochranu minimálne tento faktor. Nižšie faktory sú zbytočné, nakoľko nás voči priamemu slnku neuchránia.

TIP: Tí, ktorí majú veľmi bledú či citlivú pokožku, by mali siahnuť dokonca až po ochrannom faktore 50, nakoľko sú náchylnejší na spálenie.

Chráňte sa nielen pri vode

Opaľovací krém si mnohí z nás vybavia iba pri myšlienke na vodu. No chrániť sa netreba len v prípadoch, kedy sa ide na kúpalisko, k moru či k jazeru. Natrieť by sme sa mali vždy, keď ideme von, a to najmä v prípadoch, keď vieme, že budeme vonku dlhšie ako pár minút.

Poznajte svoje hranice

Jednou z ďalších ochrán proti slnku, ktoré nám pomôžu vysporiadať sa s ostrými slnečnými lúčmi, je byť už opálený. No každý má iný typ pleti. Niektorí zhnednú pomaly hneď, ako sa objavia na slnku, pričom iní si zvykajú veľmi pomaly a bez červených ramien sa to nezaobíde.

Aj preto je vhodné poznať svoj typ pleti a vedieť, ako vaše telo na slnku reaguje. Podľa toho už budete vedieť, ako veľmi si je treba dať na pokožku pozor, aký faktor vám najviac vyhovuje či to, ako často sa treba natrieť.

Chráňte svoju pokožku a doprajte si tú správnu výživu, aby ste sa po lete mohli pýšiť zdravým opálením.