Ako sa starať o psychické zdravie v ťažších časoch?

Posledné roky sú pre ľudskú psychiku čoraz ťažšie. Uponáhľaný životný štýl, neustále porovnávanie sa s ostatnými a život s technickými vymoženosťami dovádza čoraz viac ľudí do zlého psychického stavu. Pandémia korona vírusu ťarchu našej duše ešte zhoršila. Ako duši pomôcť?

Za pocit šťastia môže genetika

Vedeli ste, že 50 percent pocitu šťastia ovplyvňuje genetika? Každý človek vníma životné situácie inak. Niečo, čo jedného človeka zloží na kolená sa druhého takmer nedotkne.

Ďalších 40 percent závisí od našich priorít, teda aký máme prístup k sebe a ostatným.

A iba 10 percent šťastia je ovplyvnené aktuálnym prostredím a okolnosťami, ktoré sa dejú okolo nás.

Čo z toho vyplýva? Niektorí ľudia majú oveľa vyššiu tendenciu byť z niečoho nešťastní a depresívni.

Ľudia, ktorí trpia psychickými problémami za to mnohokrát ani nemôžu. A aj keď si veľa z nás povie “veď prečo si jednoducho nepovedia, že to, čo ich trápi, je hlúposť?”, tak to žiaľ tak nefunguje.

Ako pomôcť psychickému zdraviu?

Ľudia trpiaci depresiou sa nedokážu z ničoho tešiť, sú dlhodobo nešťastní a nevedia si s tým rady. Ak žijete s podobným človekom, nemali by ste mu to vyčítať. Snažte sa prijať skutočnosť, aká je. Dôležité je, aby človek s podozrením na depresiu či inú psychickú chorobu čo najskôr vyhľadal psychológa.

Je možné, že človek s tendenciou trpieť depresiou chorobu vyvolá hocijaký zlý vnem. A povedzme si popravde, v roku 2020 a 2021 bolo tých vnemov až-až. Korona a s tým spojená neustála izolácia a nepríjemné obmedzenia dokážu dostať každého. Aj ľuďom, ktorí sú zarytými optimistami, korona niečo vzala.

Podstatné je vypnúť zlé vnemy. Nečítať správy o ďalšej stovke úmrtí, nesledovať dennodenne hádky najvyššie postavených vo vláde. Skrátka nič dobré to človeku neprinesie, je z toho len smutný a cíti beznádej.

Odporúča sa nájsť si každý deň niečo, na čo sa môžeme tešiť. Prečítajme si dobrú knihu, naučme sa variť nové jedlo, zavolajme si s kamarátmi.

Veľa ľudí v tomto období ani nechodí von, keď nemusí. Samozrejme, je to otravné sa zakaždým prechádzať na tých istých miestach, no polhodinový pohyb aspoň trochu vzpruží a nakopne na niečo ďalšie.

Ako nájsť príjemnú samotu v izolácií?

Každý z nás sa kvôli momentálnej situácií nachádza v iných podmienkach. Niektorí musia byť celé dni s tými istými ľuďmi, a nech ich majú ktovieako radi, občas potrebujú vypnúť a byť osamote.

A to je veľmi dôležité. Snažte sa v domácnosti nájsť kompromis a rozvrhnúť si čas tak, aby mal každý chvíľku iba pre seba. Na to, aby sme rástli, potrebujeme kvalitný čas s ľuďmi, ktorých máme radi, ale rovnako aj samotu.