Ako skontrolovať elektroinštaláciu a elektrické zariadenia?

Ako skontrolovať elektroinštaláciu a elektrické zariadenia?

Kvalita elektroinštalácie má veľký vplyv nielen na jej funkčnosť, ale aj na bezpečnosť a taktiež na ekonomickú stránku. Všetko to sú dobré dôvody, prečo je dobré venovať pozornosť jej kontrole.

Lokalizácia káblových porúch

Pri kontrole elektroinštalácie je prvoradé vedieť, kadiaľ vlastne vedú káble. Na to slúžia technológie na presnú lokalizáciu existujúcich káblových trás a vedení. Takéto moderné technológie však dokážu viac.

To isté technologické vybavenie, ktoré sa využíva na lokalizáciu káblových trás a vedení, je možné využiť aj na spoľahlivú lokalizáciu káblových porúch. Môže ísť o poruchy ako medzižilový skrat, preseknutý, či prerušený vodič, poškodená izolácia, vysokoodporové poruchy, alebo napríklad zatečenie kábla.

Termovízne meranie

Užitočnou pomôckou ako odhaliť nedokonalosti (tentokrát nielen) elektroinštalácie je aj termovízne meranie. Ide o rýchly a presný spôsob analýzy rozloženia teploty na povrchu snímaného zariadenia, či iného objektu.

Takýmto spôsobom je možné odhaliť poruchy, chybné súčasti, či iné nedostatky na elektrických zariadeniach, ale taktiež na inžinierskych sieťach, alebo stavebných konštrukciách. Zvýšená teplota, ale aj únik tepla totižto predstavujú energetické a aj ekonomické riziko.

Čo konkrétnejšie môže pomôcť odhaliť termovízne meranie? Tak napríklad nadmerné oteplenie a opotrebovanie prúdových spojov a prvkov elektrických inštalácií a zariadení, či nedostatky v tepelnej izolácii inštalácii, ale aj v izolácii potrubí, či muriva. Únik tepla a tepelné mosty môže termovízne meranie naviac odhaliť aj v sadrokartónových konštrukciách, oknách a celkovo v rámci stavebných prác. A to všetko len za zlomok nákladov, ktoré by si vyžadovalo riešenie vážnych problémov, ktoré zo skrytej chyby môžu vzniknúť.

Zdroj obrázka:

Autor: Roman Zaiets / Shutterstock.com