V čom sa odlišujú akumulátorové skrutkovače a vŕtačky?

V čom sa odlišujú akumulátorové skrutkovače a vŕtačky?

Rôzne druhy akumulátorového náradia od svojho príchodu na trh oslovili množstvo profesionálnych, či hobby majstrov, ktorí si absenciu kábla a s ňou spojenú voľnosť nevedia vynachváliť. Medzi najobľúbenejšie akumulátorové náradie jednoznačne patria aku skrutkovače a aku vŕtačky.

Výhoda akumulátorových skrutkovačoch sa skrýva v ich kompaktnosti

Aj keď niektorí ľudia si tieto dva druhy náradia zamieňajú, rozhodne nejde o to isté. Áno, nájdu sa veci, ktoré majú spoločné, ale sú tu aj dôležité rozdiely, ktoré je dobré poznať, aby ste sa pri kúpe vedeli správne rozhodnúť.

Začneme praktickými aku skrutkovačmi. Tie sú (logicky) ideálnou voľbou na skrutkovanie rôznych vecí. Typickým príkladom je zostavovanie nábytku, pri ktorom vás čaká veľké množstvo skrutiek.

Možno si poviete, že veď skrutkovanie zvládnu aj aku vŕtačky. Áno, to je pravda, ale ich konštrukcia a funkcie nie sú na to priamo prispôsobené, čo môže byť problém pri horšie prístupných miestach. Aku skrutkovače sú naopak ľahké a obratné, takže takéto problémy vás s nimi nečakajú.

Akumulátorové vŕtačky zvládnu viac

A pre ktoré situácie sú teda dobré výkonné aku vŕtačky? Určené sú primárne na vŕtanie do dreva a kovu. Pokiaľ ide o modely s príklepom, tie sú vhodné aj na vŕtanie do muriva. Výkonnosť akumulátora potom určuje náročnosť a rozsah prác, ktoré je s daným modelom aku vŕtačky možné robiť.

V súvislosti s tým ako výkonné zariadenie potrebujete, je dôležité sledovať aj parameter hmotnosti. Tá totižto závisí nielen od toho, či ide o skrutkovač, alebo vŕtačku, ale aj od akumulátora, ktorý tvorí nezanedbateľnú časť hmotnosti celého náradia.

Preto nekupujte za každú cenu čo najvýkonnejší model aj keď taký výkon nebudete potrebovať. Obzvlášť, ak pracujete dlhšie. V takých prípadoch je práca so síce výkonnou, ale ťažkou aku vŕtačkou veľmi nekomfortná.

Zdroj obrázka:

Autor: Zivica Kerkez / Shutterstock.com