Ako vybrať vhodné krmivo pre vášho psa
Granule či konzervu? Hovädzie alebo kuracie? Aký podiel mäsa? Nejednému psíčkarovi sa z toľkých možností zatočí hlava. Výber psieho krmiva by ste však nemali podceňovať. Práve kvalitná a vhodne zvolená strava ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života vášho štvornohého miláčika.
Podľa krmiva spoznáš psa
Premýšľali ste už niekedy nad tým, čo vlastne váš pes potrebuje, aby prospieval? Požiadavky na nutričné hodnoty psej stravy sa líšia od individuálnych potrieb psa – plemena, veku, aktivít či zdravotného stavu. Krmivo dospelého psa by malo obsahovať dostatočné množstvo živín a energie, vitamínov a antioxidantov. Práve oni stoja za dobrou imunitou, pevnými kosťami, lesklou srsťou a zdravými zubami. Šteniatka zas potrebujú pre vývoj krmivo so zvýšeným obsahom vápnika a minerálov. Staršie psy si potrpia na kvalitnú stravu, rovnako tak aj kotné sučky. Choré psy majú však diametrálne odlišné potreby a nároky na stravu, ktoré by mal majiteľ rešpektovať.
Aké má byť zloženie krmiva a aké sú princípy kŕmenia?
V prvom rade má byť krmivo kvalitné a zdravé, s prevahou živočíšnych bielkovín a značným podielom tukov. Sú zdrojom energie a pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov A, D, E a K, ktoré sú „zodpovedné“ za kvalitu kože a srsti. Cukry by nemali presahovať 20 %, nadbytok môže viesť k obezite a iným tráviacim problémom. A na čom ešte pri kŕmení záleží? Dôležitý je návyk na kŕmenie v stanovený čas a na rovnakom mieste. Vedeli ste, že dve hodiny po kŕmení by pes nemal vyvíjať zvýšenú aktivitu? Princíp celodenne plnej misky tiež nie je správny. Dospelému psovi by majiteľ mal naordinovať raz týždenne pôst. Ten je mimoriadne prospešný pre jeho zdravie. Ak chcete meniť krmivo, robte to postupne, pes ho lepšie prijme a nebude mať tráviace problémy. Platí – čím suchšie krmivo, tým viac tekutín by pes počas dňa mal prijať.
BARF – surová strava ako zdroj zdravia
Novodobá metóda kŕmenia hovorí o tom, že surová strava je pre psy nielen chutná a prirodzená, ale tiež je aj pestrá a prináša veľa benefitov. Psy, ktoré sa stravujú „nasurovo“ majú pevné svaly, šľachy, väzy, zdravšiu a lesklejšiu srsť, čisté zuby a v neposlednom rade aj dobrú imunitu. Jediné, čo je mimoriadne náročné na ustriehnutie, je veľkosť a zloženie dennej dávky.