Vyrobte si originálne taniere

Vyrobte si originálne taniere

Nemusíte sa zmieriť s tým, čo ponúkajú bežné obchody. Je pravda, že na predajných pultoch natrafíme na množstvo zaujímavých produktov, no niekedy máme pocit, že ani jeden z nich presne nezodpovedá našim predstavám. Našťastie, dnes si väčšinu vecí vieme vytvoriť aj sami. Napríklad aj potlač na taniere.

Ručné maľovanie vzorov

Ste kreatívny? V tom prípade je to na vás určite vidieť už na prvý pohľad. Vaše vlasy, oblečenie, obuv, doplnky, ktoré nosíte, ale aj štýl bývania pôsobia nápadito a jednoznačne moderne. Často i preto, že ste väčšinu vecí prispôsobili vlastnému vkusu. Aj v oblasti stolovania sa môžete pred druhými zaskvieť. Stačí si vytvoriť taniere s vlastnoručne namaľovanými vzormi. Tanierov bez potlače je dostatok už aj v klasickom supermarkete. Môžete si vyberať z jednoduchých typov, ale i tých menej tradičných, pokiaľ ide napr. o ich tvar alebo odtieň.

Čím všetkým sa dá na taniere maľovať? Azda najjednoduchším spôsobom je kreslenie permanentnými fixkami na porcelán. Na tanier si namaľujete preferované ornamenty alebo nápisy a už ho stačí len šupnúť na polhodinku do rúry a zapekať na 180 stupňoch Celzia. V obchodoch s kreatívnymi potrebami však okrem špeciálnych fixiek natrafíte aj na farby, ktoré sa na keramiku natierajú štetcom. Postup je v oboch prípadoch rovnaký – keramický riad musí byť pred aplikovaním farieb odmastený a suchý. Zapečením v rúre farby vsiaknu do materiálu natrvalo.

Pomôže vám tepelná tlač

Ak sa vám nechce špiniť si ruky farbami, spoľahnúť sa môžete i na zázraky techniky. Veľmi obľúbeným spôsobom zdobenia keramiky je napríklad sublimačná technika tlače. V tlačiarni zvanej termolis sa farba vplyvom vysokej teploty mení na plynné skupenstvo, a tak sa dokáže lepšie nalepiť na vami ozdobovaný tanier. Potlač na taniere vytváraná termolisom je rýchla, definujú ju jasné a prirodzené farby a tiež trvácnosť. Keďže vlastniť termolis je pomerne drahá záležitosť, najmä pokiaľ si na keramiku (i iné druhy materiálov) plánujete tlačiť vlastné motívy iba príležitostne, viac sa vám oplatí dať si taniere potlačiť v špecializovanej predajni.

Rôzni umelci, rôzne druhy príležitostí

Ozdobiť si tanier zvládne už aj malé dieťa. Jednoducho mu vložte do ruky štetec alebo fixku a nechajte ho realizovať sa. Jednak sa mu tým postaráte o zaujímavý program, a jednak môže neskôr z vlastnoručne vyzdobeného taniera aj samo jesť. Uvidíte, ako mu bude zrazu všetko chutiť! Zároveň tak získate nádhernú pamiatku, ktorú môžete uschovávať celé roky. Detské kresby sú predsa malé umelecké diela…

Na to, aby ste sa pustili do vytvárania originálnych tanierov, nepotrebujete mať špeciálny talent. Spoľahnúť sa môžete napríklad na šablóny, nápisy alebo hoci i obyčajné bodky či pásiky. Fantázii sa medze nekladú. Vyrobte si taniere s vlastnými motívmi pre každé ročné obdobie, sviatok či rodinnú oslavu alebo ich niekomu venujte ako dar. Stavte sa s nami, že niečo také originálne vaši drahí ešte nedostali!

Photo by rawpixel.com on Unsplash.com