Bazové seansy

Bazové seansy

Chutná a neuveriteľne voňavá – taká je baza čierna. Typická je svojimi bielymi aromatickými kvetmi, ktoré cítiť na široko-ďaleko. Práve v tomto období (apríl-jún) nám ponúka svoje dary, ktoré sa dajú využiť na niekoľko spôsobov.

Liek z prírody

Často sa stáva, že zdanlivo tým najobyčajnejším veciam nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Aj pri baze platí, že je zahalená plášťom výnimočnosti, pretože spôsobov, ktorými nám dokáže pomôcť, je neúrekom. V lete utíši náš smäd a na jeseň príjemne zahreje svojím čajom. Bylinkári vedia, že poranené miesta na tele, obzvlášť, ak trpia zápalom, pomôžu lepšie zahojiť bazové listy. Ich priložením na postihnuté miesto totiž dokáže z tela vytiahnuť nežiadúce škodliviny. Ocenia to najmä ľudia trpiaci reumatizmom.

Podporte svoju imunitu. Baza vám pomôže

Zabudnite na umelé vitamíny z lekárne. Postačí vám baza. Táto rastlina, dokonca ker, ktorý dokáže narásť do úctyhodných rozmerov (až 6 metrov), má v sebe takú silu, že s ňou hravo porazíte chrípku, bolesti hrdla, angínu, ale aj stres a zlú náladu. Posilňuje imunitný systém a pomáha pri prechladnutí. Vysušené (ale môžu byť aj čerstvé) kvety bazy sa zalejú vriacou vodou, nechajú sa vylúhovať a medicína z prírody je hotová. Pite pravidelne a veľmi skoro sa vám uľaví.

Baza na akné? Áno!

Trápi vás akné? Čaj z bazových listov vaše telo poriadne prečistí a už čoskoro uvidíte prvé výsledky. Ak je totiž „vo vnútri“ všetko v poriadku, okamžite to badať aj na kvalite pleti. Vyrážky a zapálené vriedky naznačujú, že to v tele celkom neklape. Správna životospráva je základ a baza je jej pomocník.

Nielen chutná limonáda

Bazové sirupy, limonády, marmelády a čaje už isto poznáte. Ale vedeli ste, že z bazy sa dá vyrobiť aj víno? Rastlina sa totiž využíva celá. Na jar sa zbierajú jej kvety a na jeseň malé bobuľky, ktoré ostanú po odkvitnutí. Nie je problém vyrobiť z bazy aj ocot alebo rôzne iné odvary. Tým, že má naozaj široké využitie, sa stáva stále populárnejšou ozdobou každej slovenskej záhrady.