Dajte si pozor na svoje znamienka
Naše telá majú nekonečne veľa podôb. Líšime sa farbou pleti, typom pokožky, hustotou vlasov. Každý máme inú postavu, iné návyky a spôsoby, akými sa o svoje telo staráme. Jedno však máme spoločné: všetci máme „znamienka krásy“, ktoré sú pre nás typické.
Rozhoduje typ pokožky
Niektorí sa narodili „pod šťastnou hviezdou“ a znamienok na svojom tele majú minimálne. Potom sú tu tí, ktorým každoročne pribudne na pokožke aspoň jedno nové znamienko. Obvykle ich majú najviac tí, ktorí majú veľmi svetlú pokožku, svetlé oči a vlasy. Súvisí to so schopnosťou kože reagovať na lúče slnka a je to akýsi obranný mechanizmus. Na konkrétnom mieste sa nazbiera priveľa pigmentu a znamienko je na svete.
Dva typy znamienok
Poznáme dva typy znamienok. Ploché a vypuklé. Kožní lekári odporúčajú, aby sme každoročne navštevovali ich ordinácie a dali si každé jedno znamienko poriadne skontrolovať. Je to prospešné najmä pred príchodom leta. Pomocou špeciálnych zväčšovacích prístrojov dokáže lekár posúdiť a zhodnotiť, či znamienka nie sú nebezpečné a či v blízkej dobe nebudú spôsobovať zdravotné komplikácie. Ak sa chystáte slniť a máte podozrenie, že by to niektoré z vašich znamienok nemuselo dobre znášať, prelepte ho rýchloobväzom alebo sa postarajte o to, aby naň lúče slnka dopadali čo najmenej.
Kedy zájsť k lekárovi?
Ak máte podozrenie, že s vaším znamienkom niečo nie je v poriadku, mali by ste navštíviť dermatológa. Nie je dobré, ak svrbí, bolí, štípe, páli, očervenie alebo zmení svoj vzhľad nejakým iným spôsobom. Aj rast znamienka neveští nič dobrého. Pri akomkoľvek poranení, natrhnutí či inom poškodení, miesto prelepte a zájdite v najbližšom čase na kontrolu.
Znamienka si môžete dať odstrániť a niekedy je to úplne bezbolestné. Ploché sa dajú veľmi jednoducho odstrániť pomocou lasera, avšak tie vypuklé je potrebné riešiť chirurgicky. Následne sú vzorky poslané na rozbor, či v sebe neukrývajú ďalšiu hrozbu pre zdravie. Takéto zákroky sa však odporúčajú vykonávať až na jeseň alebo v zimnom období.