Digitálna televízia aj pre najmenších: Ktoré detské stanice stoja za to?

Digitálna televízia aj pre najmenších: Ktoré detské stanice stoja za to?

Zabudnite na Youtube. Slovenskí operátori ponúkajú v rámci digitálneho či káblového vysielania celý rad zaujímavých staníc pre deti v akomkoľvek veku. Poradíme vám, ktoré z nich sú top.

Mnoho rodičov sa dnes pri hľadaní detských programov spolieha na internet, predovšetkým na ponuku dobre známeho videoservera Youtube. V dobe digitálnej TV to však vôbec nie je potrebné. Za pár eur mesačne môžete vašim ratolestiam zaistiť neustály prístup k detským programom, a to nielen v českom či anglickom jazyku, ale dokonca aj v slovenskom. No hlavnou výhodou sledovania detských programov v televízii je ich bezpečnosť. Veď to poznáte, vždy keď váš drobec drží telefón alebo tablet v ruke, tŕpnete strachom, či sa nedopatrením nepreklikne na nejaký nevhodný obsah alebo podozrivo vyzerajúcu reklamu. Pri televíznych kanáloch zameraných výhradne na detského diváka sa žiadneho rizika báť nemusíte. Aké stanice sa teda oplatí predplatiť?  

Slovenčina aj pre najmenších

Nahrádzanie slovenského jazyka českým v rámci detských kanálov nie je u nás novou záležitosťou. Zdá sa však, že deťom začína postupne svitať na lepšie časy a rozprávky, seriály či piesne môžu sledovať aj v materinskom jazyku.

Najznámejšou detskou stanicou, ktorá od roku 2015 vysiela výhradne v slovenčine, je Rik. Je určená pre deti vo veku od 4 do 12 rokov, pričom skladba programov je tvorená nielen európskym, ale aj kvalitným slovenským obsahom. V programe si vaše ratolesti nájdu animované rozprávky, seriály, ale aj edukačné relácie s odporúčaniami napríklad na nové knižné tituly pre najmenších.

Od apríla 2019 pribudla do ponuky viacerých operátorov nová televízna stanica pre deti v slovenskom jazyku – LaLa TV. Ide o kanál, ktorého gro tvoria pesničkové relácie zamerané na detské hity v slovenčine a češtine. Program je tiež obohatený o jednoduché piesne v anglickom jazyku (tzv. Nursery songs), deti sa tak môžu začať hravou formou zoznamovať s angličtinou. Ak hľadáte dokonalú alternatívu k hudobnej časti Youtube, LaLa TV je pre vás a vaše deti ideálnou voľbou.

Naučte deti angličtinu

Chcete vašich drobcov čo najskôr naučiť základy angličtiny? Na výber máte hneď z niekoľkých ďalších zaujímavých možností. Tou prvou je americký televízny kanál Cartoon Network. Ako napovedá názov, programy sú tvorené rozprávkami, známymi animovanými seriálmi ako napríklad Tom a Jerry, ktoré deťom vštepujú základné znalosti cudzieho jazyka. V ponuke ho má takmer každý telekomunikačný operátor, pričom od roku 2017 si slovenskí diváci môžu zvoliť, či chcú programy sledovať v pôvodnej angličtine alebo v češtine. Cieľovou skupinou tohto detského kanála sú deti vo veku od 6 – 12 rokov.

Disneyho postavičky každý deň

Veľkú popularitu má aj jeden z najznámejších detských kanálov Disney channel. Programovú štruktúru netvoria však len rozprávky so známymi postavičkami z Disneyho sveta, deti môžu okrem toho sledovať nové seriály, dokonca aj rôzne tínedžerské telenovely. Väčšina operátorov ponúka tento kanál v angličtine i v češtine. Oba jazyky budú mať vaše deti k dispozícii aj vtedy, keď prepnú na televíznu stanicu Nickleodon. Podobne ako Disney channel, aj tento kanál je venovaný deťom predškolského a školského veku. Okrem animovaných sérií sa v programe nachádzajú aj viaceré inovatívne relácie zamerané na mladších škôlkarov.

Aj najmenší si prídu na svoje

Operátori v rámci ponuky programov nezabúdajú ani na malé deti. Medzi najobľúbenejšie stanice zamerané na tých najmenších patrí Jim Jam, program, ktorý je tvorený zábavnými seriálmi, ktoré predškolákov vychovávajú hravou formou. Relácie stanice sú dostupné v češtine, ale aj v angličtine. Pre batoľatá je tiež určená známa Duck TV, jej cieľom je vaše nezbedné ratolesti zabaviť a aj niečo nové naučiť. Táto stanica je však u väčšiny poskytovateľov dostupná iba v anglickom jazyku.

Ako detské kanály sledovať?

Našťastie, naše deti už nemusia sledovať svoje milované seriály na malých obrazovkách s vypadávajúcim zvukom a roztraseným obrazom, ako si to pamätáme my. Vďaka moderným technológiám majú čarovný svet rozprávok na dosah v tej najvyššej kvalite. Reč je o káblovej, no najmä o digitálnej televízii, ktorá si svojimi výhodami získava stále väčší počet Slovákov. Oproti pôvodnému analogovému vysielaniu sú dáta prenášané digitálnym signálom, pričom kvalitu zvuku a obrazu neovplyvňuje ani počasie. Digitálna TV zároveň divákom ponúka desiatky programov v slovenčine, angličtine, češtine či nemčine a francúzštine, ktoré sú šikovne usporiadané do jednotlivých balíčkov. Rozdelené môžu byť jednak podľa počtu predplatených televíznych staníc, ale aj podľa žánru, pričom ich zloženie závisí od konkrétneho poskytovateľa digitálnej televízie. Pri výbere balíka by ste mali sledovať nielen zoznam staníc a cenu, ale aj ponúkané jazyky, aby vaše deti jednak mali k dispozícii svoj materinský jazyk, no zároveň sa mohli napríklad zdokonaľovať v angličtine.