Domáce bylinkové čaje

Domáce bylinkové čaje

Už naše staré mamy vedeli, že príroda nám ponúka veľké bohatstvo v podobe bylín, ktoré s naším organizmom vedia urobiť zázraky. Či sme chorí a či zdraví, bylinkové čaje sú hotový balzam na dušu. Namiešajte si doma bylinkové čaje ideálne pre vás a na mieru každej chorobe.

Ako začať

Ak ste si zaumienili, že chcete začať s čajíčkovaním, najskôr si zaobstarajte vhodnú literatúru. Knihy o liečivých bylinkách sú bežne k dispozícii a naučia vás všetko potrebné. Od samotných základov až po tie najlepšie recepty. Nemusíte chodiť do lekárne a míňať desiatky eur za nákup liekov, ktoré tiež nezaberajú okamžite, ale až po pár dňoch. Naivne si myslíme, že práve tie nám pomohli vyliečiť sa. Pravda je však taká, že ľudský organizmus sa dokáže vymaniť z choroby sám a lieky sú iba placebo efektom.

Rozoznávajte, zbierajte, sušte a ukladajte

Prvý krok máme za sebou a teraz šup, do prírody. Bylinky si starostlivo vysušte a keď budú pripravené na uskladnenie, vytvorte si zásoby na dlhú zimu. Toto „bohatstvo“ prekrásne vynikne v ozdobných dózach, ktoré pekne vyniknú vystavené na obdiv na kuchynskej linke alebo na policiach. A keď k vám prídu priateľky, neváhajte, keď sa opýtajú, čo to tam máte a rovno im jeden výnimočný čaj uvarte. Budú nadšené z vašej tvorivosti, fantázie a lásky k prírode. Namiešajte im taký nápoj, na aký len tak skoro nezabudnú. Možno ich inšpirujete.

Namiešajte si ho podľa chuti a potreby

Ako teda namiešame ten ideálny pre nás? Prvá dôležitá vec, na ktorú by sme mali prihliadať, je zistiť, aký problém nás trápi a prečo k danej chorobe došlo. Je to vírus alebo prechladnutie? Alebo sme len unavení a potrebujeme povzbudiť? Pociťujeme stres a nervozitu? Trápia nás zápaly, bolesti? Na každý neduh existuje pomoc z prírody.

Koľko bylín môžeme skombinovať, závisí od nás a od daného problému. Platí, že čím menej druhov, tým je efekt silnejší, ale aj kombinácia štyroch a viacerých bylín dokáže divy – minimálne týkajúce sa našich chuťových pohárikov.

Dávkovanie a spôsob prípravy

Nechajte zovrieť vodu. Následne jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejte s 250 ml vody, lúhujeme maximálne tri minúty. Preceďte a hotovo! Pite tri až štyri šálky denne po dobu jedného týždňa. Bylinkové čaje nemusíte piť iba počas chorôb, ale sú aj príjemnými spoločníkmi počas dlhých zimných večerov, po náročnom dni alebo počas detoxu organizmu. Pri chudnutí a redukovaní telesnej hmotnosti je výborný čaj z púpavových listov a medovky, ktorý vás dobre odvodní a príjemne upokojí.