Doprajte si zážitok v podobe návštevy hradu

Doprajte si zážitok v podobe návštevy hradu

A nie hocijakého hradu. Spišský hrad je tým miestom, ktoré by vás v ideálnom prípade mohlo chytiť za srdce. Nevyskúšate – neviete. Hoci počasie sa už teraz zo dňa na deň mení a príroda sa pomaly začína ukladať na „zimný spánok“, takáto príjemná turistika, kde máte možnosť spoznávať krásy Slovenska a kus histórie, určite poteší veľa ľudí a „zahreje“ na duši.

Maličký kúsoček z našej histórie

Spišský hrad je postavený v nadmorskej výške 634 m a zaraďuje sa medzi naše národné kultúrne pamiatky. Vápencová skala mu poskytuje svoj domov i ochranu už od 12. storočia. Gotický štýl, ktorý v ňom prevažuje, milovali viacerí zámožní majitelia a obyvatelia hradu. Za čias Turzovcov sa čo –to pomenilo a dostalo nádych renesancie. Poslednými majiteľmi boli Csákyovci. Po požiari v roku 1780 sa toto nádherné miesto stalo zrúcaninou, ktorá rok čo rok vďaka rekonštrukčným prácam dostáva nového „ducha“.

Jednoduchý sprievodca miestom

Najskôr vás privítajú vysoké murované stĺpy spojené s drevenými brvnami, slúžiace ako vstupná brána. Veľa priekop a prepadlísk a padací most slúžili hlavne ako ochrana pred napadnutím. Veľké nádvorie chránilo nie len panovníkov, ale aj vojsko či obyčajných ľudí. História na vás bude dýchať odvšadiaľ. Priam budete mať pocit, že ste „v centre diania“ a možno sa vám v hlave objavia zámožní statoční rytieri či krásne a nežné princezné. Obytná veža slúžila aj ako skladisko zbraní, avšak stratila postupne svoju obrannú funkciu.

Dolné nádvorie vás upúta vystavenými delami a nádhernou prírodnou scenériou. To stredné ponúkne príjemnú prechádzku pre vás a vašu rodinu, kedy si hrad a všetky jeho časti stihnete dokonale poobzerať a pofotiť. Vo vnútri budete mať možnosť pozrieť si kuchyňu, spálňu, ba dokonca sa môžete i pomodliť v hradnej kaplnke. V muzeálnej časti sa vás história dotkne ešte viac. Všimnite si nádhernú architektúru a výklenky okien. Ale aj výhľady z horného nádvoria či veže určite budú stáť za tú námahu a cestu. Kľukaté kamenné chodníčky, oblúky, výčnelky, „terasy“, množstvo schodov a hlavne okúzľujúca príroda všade navôkol. Za 20 Eur máte rodinný výlet ako vyšitý!

Zdroj obrázku: http://www.spisskyhrad.sk/fotogaleria/fotogaleria.html