Krátkodobé cestovné poistenie šetrí vašu peňaženku

Krátkodobé cestovné poistenie šetrí vašu peňaženku

Pomaly sa blíži dovolenkové obdobie a s ním pravidelne prichádza aj dilema. Poistiť sa alebo nepoistiť sa? Možno patríte k tým, ktorí zvyknú hovoriť, že sa im nič nestane a že poistenie je len zbytočnosťou. Práve vy by ste však mali zbystriť pozornosť a prečítať si nasledujúce riadky.

Nikdy neviete, čo sa vám môže stať, a to bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Preto by ste pred odchodom na dovolenku nemali zabúdať na krátkodobé cestovné poistenie. Určite si chcete svoje voľno vychutnať bez zbytočných komplikácií a nečakaných nepríjemných prekvapení. Ako sa dá poistiť, aké výhody má a ako vám môže pomôcť krátkodobé cestovné poistenie?

Poistenie rýchlo a ľahko

Dnes už nie je žiadnou novinkou, že na to, aby ste sa poistili, stačí urobiť zopár klikov. Dokážete si vďaka tomu krátkodobé cestovné poistenie zaobstarať veľmi rýchlo a bez zbytočnej návštevy pobočky poisťovne.

Na internete dokonca nájdete rôzne portály, ktoré porovnávajú jednotlivé poistenia a pomôžu vám vybrať si presne na mieru to, čo potrebujete. Chcete poistné krytie len na Slovensku? Nechcete investovať viac ako 10 eur? Žiadny problém! Pokojne to zadajte do vyhľadávača a vyfiltrujte si ponuky, ktoré vám úplne vyhovujú.

Aké údaje sú potrebné?

Na to, aby ste sa poistili cez internet, zvyčajne stačí meno a priezvisko, adresa trvalého bydliska a číslo občianskeho preukazu či cestovného pasu a online poistenie máte takmer vo vrecku. Po vyplnení týchto údajov urobíte online prevod požadovanej sumy na uvedené číslo účtu a emailom dostanete všetky poistné dokumenty. Je dobré vytlačiť si aj asistenčnú kartičku, ktorá vám v prípade núdze poskytne dôležité telefónne čísla.

Aké sú výhody krátkodobého cestovného poistenia?

 • Možnosť komplexného rodinného poistenia,
 • technická pomoc v zahraničí,
 • možnosť výberu z viacerých balíkov (záleží od vašej náročnosti a dovolenky, na ktorú sa chystáte),
 • môžete si vybrať oblasť, na akú sa chcete poistiť,
 • poistná doba je od 2 do 45 dní,
 • neplatíte poistenie počas celého roka.

Aké aspekty krátkodobého poistenia si všímať?

Pri krátkodobom cestovnom poistení je dôležité myslieť na všetky riziká, ktoré sa vás počas dovolenky môžu týkať. Poistenie v sebe najčastejšie zahŕňa tieto riziká:

 • poistenie liečebných nákladov v zahraničí,
 • poistenie pre prípad úrazu,
 • poistenie batožiny a vecí osobnej potreby,
 • poistenie poškodenia, zničenia, odcudzenia alebo straty cestovných dokladov,
 • poistenie zodpovednosti za škodu,
 • poistenie technickej pomoci v zahraničí,
 • poistenie právnej pomoci a kaucie.

Čo všetko by ste si mali poistiť?

Poistenie liečebných nákladov v zahraničí znamená, že poisťovňa za vás uhradí náklady na ošetrenie akútneho stavu alebo úrazu. Ide o náklady na lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, zdravotnícky materiál, diagnostické vyšetrenie i prepravu do zdravotníckeho zariadenia v zahraničí. V prípade potreby aj ambulantný prevoz na Slovensko alebo prevoz telesných pozostatkov na Slovensko.

Poistenie pre prípad úrazu slúži na to, aby vám poisťovňa v prípade vzniku trvalých následkov alebo smrti vplyvom úrazu vyplatila dohodnutú sumu.

Ak cestujete letecky, ale samozrejme aj v iných prípadoch, je veľmi dobré mať poistenú aj svoju batožinu, pretože počas dovolenky môže dôjsť k jej strate alebo odcudzeniu.

Cestovné doklady sú veľmi dôležitou súčasťou vašej dovolenky, a preto je nevyhnutné, aby ste si ich poistili. Stáva sa už pomerne často, že sa turisti stanú obeťou krádeže alebo sami nedopatrením cestovné doklady stratia. Ak k tomu dôjde a nie sú poistení, musia na vlastné náklady cestovať na slovenskú ambasádu v zahraničí a doklady si sami vybavovať. Takéto zbytočné cestovanie (väčšinou do hlavných miest) je nielen časovo, ale aj finančne náročné, nehovoriac o tom, že sa môžete pripraviť aj o plánovaný odchod naspäť domov, dovolenku si výrazne predĺžite a, samozrejme, aj predražíte. Cestovná kancelária nebude čakať na to, kým si vybavíte nové doklady.

V rámci poistenia zodpovednosti za škodu za vás poisťovňa uhradí spôsobenú ujmu na zdraví či živote, ale aj poškodenie či zničenie vecí inému človeku. Zahŕňa tiež poškodenie majetku, ktoré ste spôsobili tretej osobe.

Ďalším typom poistenia, ktoré môže byť súčasťou krátkodobého cestovného poistenia, je poistenie právnej pomoci a kaucie. Z tohto poistenia vám poisťovňa uhradí všetky náklady vynaložené na právnu pomoc a zastupovanie advokátom pred súdom. Ak dôjde k poistnej udalosti, asistenčná spoločnosť vám zabezpečí právnu pomoc, uhradí náklady na ňu, ale aj prípadné náklady na kauciu.

Ak radi cestujete na dovolenky do zahraničia autom, určite oceníte poistenie technickej pomoci v zahraničí. Tento typ poistenia vám totiž uhradí náklady nielen v prípade dopravnej nehody v zahraničí, ale aj v prípade pokazeného vozidla. Poisťovňa vám zabezpečí kompletný servis – odťah a opravu vozidla a prípadne náhradné ubytovanie počas jeho opravy.