Vidiecka turistika vzpruží telo aj ducha

Vidiecka turistika vzpruží telo aj ducha

Boli by ste prekvapení, že keď vpustíte do záhrady dieťa tejto doby, iba s ťažkosťami rozozná kapustu od kalerábu či čerešňu od višne. Z domácich zvierat im je bližší pes v kabátiku ako nejaký zajac, prasiatko či kôň. Zle na tom však nie sú iba deti. Aj my dospelí už akosi zabúdame na prírodu a stávame sa obeťami technických hračiek. Vďaka agroturistike sa vieme priblížiť k prírode a príjemne zrelaxovať . Objavte na Slovensku neďaleké miesta, kde kľudne dôjdete aj s trojkolkou pre seniorov.

Agroturistika vo vidieckom prostredí

Všetci poznáme dobu, v ktorej žijeme. Každý ju vníma svojimi očami. Kto veľa pracuje a nemá čas na rodinu a domácnosť, povie, že je uponáhľaná, kto sústavne rieši nejaké problémy, ju ohodnotí ako stresovú, kto sa stretáva iba s ranami osudu, povie, že je nespravodlivá… Nech ste sa našli v ktorejkoľvek kategórii, existuje spôsob, ako svoje myšlienky vypnúť, na chvíľu sa zastaviť a užiť si dokonalý kontakt s prírodou. Dá sa to napríklad vďaka agroturistike. Vyhľadávajú ju ako jednotlivci, tak i rodiny či partie priateľov. Pobyt vo vidieckom prostredí, v ktorom sa dá dosýta nadýchať čerstvého vzduchu a pochutiť si na potravinách priamo z farmárskych dvorov, vás nielen uvoľní, ale aj privedie na celkom iné myšlienky, možno až do takej miery, že prehodnotíte svoj rebríček hodnôt alebo si začnete viac všímať, čo nakupujete. Agroturistika vám umožní nahliadnuť do života vidieka, do činností v poľnohospodárstve i hláv ľudí žijúcich v čistej prírode, preto sa do nej s obľubou púšťajú najmä rodiny z veľkomesta.

Čo ponúka slovenské prostredie

Na Slovensku si môžete užiť niekoľko typov agroturistiky. Najznámejší a vari najčastejšie využívaný je škandinávsky typ. Isto ste už aspoň raz v živote kempovali alebo ste boli ubytovaní u niekoho na chate či v dome. Zvyčajne vtedy, ak sa dalo v okolí podniknúť množstvo zaujímavých výletov alebo navštevovať miestne kúpele. Labužnícky agroturizmus sa týka podnikateľov, ktorí svoje výrobky „z dvora“ poskytujú užšiemu okruhu odberateľov. Na Slovensku si však môžete užiť aj dovolenku na roľníckom dvore a spoznať tak krajinu a tradície do väčšej hĺbky. Pobyt na čerstvom vzduchu vám rozhodne pomôže. Popri tom sa môžete zabaviť vlastnými aktivitami, ale i pri ukážke ručných prác, grilovaní, rybolove či ochutnávaní farmárskych produktov, ešte kým sú teplé… Na internete ľahko natrafíte na ponuky zariadení vidieckeho cestovného ruchu. Spomeňme napríklad salaše v Stupave či Ružomberku, agroturistické zariadenia v Hruštíne či Nove Bani, hospodárske dvory v Banskej Belej a Spišskom Štiavniku alebo ranč v Galante, Námestove a Kežmarku. V lete sa netreba vždy ponáhľať iba k moru, slovenská príroda ponúka množstvo krás, ktoré ste ešte neobjavili.