Kúpili ste byt či dom? Na čo si dávať pozor?
Kúpili ste si byt či dom a sťahujete sa do nového? Cesta k vysnívanému bývaniu bola možno dlhá a tŕnistá, no podpísaním papierov a predaním kľúčov to ešte zďaleka nekončí. Tento dôležitý míľnik vo vašom živote by ste nemali nechať na náhodu a pred preberaním novej nehnuteľnosti by ste si mali zistiť ešte pár vecí.
6 otázok, ktoré si pri preberaní nového bývania nechajte zodpovedať
Tieto otázky nie sú ani tak pre vášho realitného makléra či predajcu bytu alebo domu. Ide hlavne o to, čo všetko o svojom novom bývaní viete vy sami. Aké boli vaše očakávania a aká je realita? Je všetko tak, ako má byť? Poďme sa spolu pozrieť na to, čo by vás malo zaujímať.
1. Mám k dispozícii všetky potrebné dokumenty a zmluvy?
Preberanie domu či bytu prináša množstvo papierovačiek. Najmä v prípade, keď si na nové bývanie musíte brať aj hypotéku, čo sa poväčšine inak ani nedá. V tomto prípade si skontrolujte, či máte zápisnicu o odovzdaní a ďalšie zmluvy, ako sú kúpno-predajná zmluva či list vlastníctva.
Dôležité je pritom zamerať sa nielen na to, či máte všetky potrebné dokumenty, ale aj na to, či na nich máte správne osobné údaje.
2. Sú všetky kľúče funkčné a nové?
Pri preberaní si takisto skontrolujte, či máte všetky potrebné kľúče. Overte si čo najskôr funkčnosť všetkých kľúčov a v prípade bytu aj vstupy do ďalších priestorov v bytovke, ktoré máte mať k dispozícií. Nezabudnite na kľúče a meno od schránky na poštu a zmeňte aj meno na zvončeku.
Pri kúpe nového bývania je vhodné dať si vyrobiť nové kľúče a vložky do dverí. Nikdy totiž neviete, kto všetko sa k vašim kľúčom dostal a určite nechcete o pár dní či týždňov dostať neželanú návštevu.
3. Funguje všetko tak, ako má?
Uistite sa, či vám v novom bývaní funguje voda aj elektrina, či vám netečú batérie, prípadne, či vám toaleta splachuje tak, ako má. Takisto si prejdite všetky zásuvky a vypínače. Ak máte v novom bývaní nejaké už používané spotrebiče, prejdite si aj ich funkčnosť.
Zaujímať by vás mali aj tesnenia na oknách či na dverách. Neprefukuje vám cez vchodové dvere? Je dom či byt zateplený? Keď sa zatvoria všetky okná, ako je počuť susedov či hluk zvonka?
4. Je byt či dom v takom stave, v akom mal pri preberaní byť?
V prípade, že ste si kúpili novostavbu či dom alebo byt na kľúč, je vhodné prezrieť si všetko pekne od začiatku. Prejdite si svoje nové bývanie a zistite, či sedí všetko tak, ako ste sa dohodli. Je tam všetko zariadenie, ktoré tam malo byť? Sú podlahy v odtieni, ktorý vám sľúbili? Máte zásuvky na miestach, na ktorých ste ich chceli mať? Všetko by malo sedieť so štandardom, aký ste si kúpili.
5. Mám všetky potrebné kontakty?
Dostali ste kontakt na správcu bytu? S ním totiž budete riešiť platby do fondu opráv či prípadné dodatočné nákupy v bytovke. Takisto by ste mali mať prehľad o dodávateľoch energií, internetu či mobilnej siete. Na zmluvách budete mať napísané dátumy splatnosti, podľa ktorých sa následne prihlásite na odber.
6. A čo susedia?
Ak ste kúpili nehnuteľnosť v zaužívanej ulici, stačí vám niekoľkokrát sa prejsť po okolí a budete mať približnú predstavu, čo sa deje vo vašom susedstve. Ak ste sa ale rozhodli pre novostavbu v novovybudovanej lokalite, nikto vám vopred nezaručí, akých susedov budete mať.
Ak ale kupujete byt či dom podľa ceny, môžete si približne predstaviť, aké skupiny ľudí budú túžiť po rovnakej cenovej kategórií ako vy. Sú to mladé rodiny s deťmi? Budú to štartovacie byty pre mladých ľudí? To všetko vám vie napovedať, ako to vo vašom okolí bude vyzerať.
Rada na záver
Možno časom aj tak objavíte nejaké skryté nedostatky, no vďaka vyššie spomínaným bodom by sa to nemalo stať a bývanie tak bude presne podľa vašich predstáv.