Milujete cestovanie? Práca delegáta môže byť vaša práca snov

Milujete cestovanie? Práca delegáta môže byť vaša práca snov

Delegát, alebo aj miestny zástupca cestovnej kancelárie, je povolanie, ktoré je zároveň aj akési poslanie. Tí, ktorí okúsili, čo všetko táto práca zahŕňa, sa buď zamilovali ešte viac, alebo si povedali, že od tohto ruky preč. Delegátom nemôže byť hocikto. Táto zodpovedná úloha je napĺňajúca najmä pre tých ľudí, ktorí radi cestujú, spoznávajú krajiny, ovládajú jazyky a sú spoločenskí. Samozrejme, ich schopnosť riešiť problémy a administratívne záležitosti stojí takisto za zmienku.

Spravte si kvalifikáciu

Pokiaľ si naozaj veríte a ste presvedčení, že toto je tá správna cesta, po ktorej sa chcete vydať, stačí, ak si spravíte kvalifikačnú skúšku, ktorá sa vykonáva pod dohľadom autorizovanej osoby spadajúcej pod konkrétne ministerstvo. Po úspešnom absolvovaní dostanete osvedčenie – doklad, ktorý vás bude oprávňovať delegovať. Aj keď tento odbor sa dá aj študovať, v skutočnosti je to tak, že to človek musí mať v sebe. Nie je jednoduché na dlhšiu dobu opustiť domov, rodinu či priateľov a ponoriť sa do neznámeho sveta, kde nikoho nepoznáte a kde stále budú pribúdať nové a nové tváre či situácie.

Delegát sa stará o turistov

Je akousi „predĺženou rukou“ cestovnej kancelárie v určitej destinácii. Jeho práca sa začína už nástupom turistov do autobusu. Kontroluje doklady a počas prevozu klientov podáva najzákladnejšie informácie o dovolenkovej destinácii, na ktorú všetci netrpezlivo čakajú. Pomáha pri ubytovaní v hoteloch a počas celého pobytu poskytuje praktické informácie o danom mieste. Pozná miestne zvyklosti, najlepšie reštaurácie, najkrajšie a najzvláštnejšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Vždy, keď sa vyskytne problém, dokáže ho s chladnou hlavou riešiť. Vďaka svojim znalostiam cudzieho jazyka sa dokáže perfektne dorozumieť, a tým byť tiež nápomocný ostatným. Organizuje fakultatívne výlety, je k dispozícii nonstop. Stará sa aj o to, aby ste svoj čas na dovolenke trávili užitočne, pretože vám ponúkne program, ktorý vás zabaví a uspokojí presne podľa potrieb a požiadaviek. Neustále informuje o všetkom podstatnom, rieši prípadné reklamácie či nepríjemnosti spojené napríklad s úrazom alebo inými poistnými udalosťami.

Ak si myslíte, že toto všetko je pre vás „malina“, a chcete si začať plniť sny, veľa cestovať a cítiť túto veľkú zodpovednosť, byť užitoční a uznávaní, práca delegáta vám naozaj môže pomôcť k sebarealizácii.

Photo by Lonely Planet on Unsplash.com