Pečený čaj vás zaručene zahreje

Pečený čaj vás zaručene zahreje

Už z názvu vyplýva, že to bude niečo veľmi chutné, hrejivé, voňavé – ako stvorené pre chladné večery v papučkách. Omamná vôňa pečeného ovocia a korenín šíriaca sa po vašom príbytku hneď každého presvedčí, že máte talent vytvárať doma harmóniu.

Aké ovocie sa dá použiť?

Okrem banánu sa na pekáč môže naložiť úplne všetko. Záleží iba na vašej chuti. Domáce plody, alebo exotika, sladšie, alebo kyslejšie. Hoci aj v pomere 50:50. Zaexperimentujte si trochu a vyskúšajte stále nové chute. Kombinácie rôzneho ovocia sa postarajú vždy o iný kulinársky zážitok. Prekvapte svojich najbližších. Spočiatku sa budú len tak pozerať, čo to tam zase „čarujete“ v kuchyni. Nebudú vôbec chápať, prečo toľko ovocia krájate na malé kúsočky. Nepovedzte im to dopredu, veď sa v správny čas dozvedia. A keď ochutnajú, hmm, ich nadšenie bude pre vás tá najväčšia odmena i víťazstvo.

A čo ďalej?

Okrem ovocia, ktorého potrebujete približne 2 kg, si prichystajte ešte kryštálový cukor, aby bola chuť pečeného čaju naozaj luxusná a páčila sa aj tým najmenším. Buď pridáte pol kila, alebo hoci aj celé kilo, veď sami najlepšie viete, koľko znesiete. Keď ste do čajovej zmesi vybrali skôr sladšie druhy ovocia, neodporúča sa veľké množstvo cukru, no pri kyslejších plodoch je to viac než nutné. Vyvážená sladko-kyslá chuť dostane každého.

Takže – ovocie, cukor a čo ešte? Jednoznačne škorica. Škorica, klinčeky a badián prevoňajú vašu domácnosť „Vianocami“ a na pekáči to poriadne spolu „roztočia“. Fúha,  cítite to?

Stačí zaliať horúcou vodou

Približne za takých 50 minút ovocie pri 200 stupňovej teplote nádherne pustí šťavu, zmäkne a výrazne zmení svoj pôvodný „look“ . Pekáč opatrne vyberte a do malých uzatvárateľných zaváraninových fliaš pridajte 3 – 4 lyžice upečeného ovocia, zatvorte a na 5 minút otočte viečkom dole. Takto máte zavarený „čaj“ a môžete si ho spraviť kedykoľvek dostanete chuť. Pripraviť si ho môžete aj ako čerstvý. Stačí pridať horúcu vodu a príjemný večer či popoludnie sa môže začať. Originálny pečený čaj je perfektný na špeciálne príležitosti alebo je určený pre vzácne chvíle s rodinou či priateľkami.