Plánujete kúpu nového notebooku? Podľa čoho vyberať?

Plánujete kúpu nového notebooku? Podľa čoho vyberať?

Sú predmety, ktoré sa kupujú iba raz, dvakrát za život. Určite sem môžeme zaradiť aj notebooky. Ak je počítač kvalitný, vydrží aj desiatky rokov. Pri správnom zaobchádzaní potom stačí iba párkrát obmeniť napríklad batériu alebo tlačidlá na klávesnici.

K čomu budete notebook potrebovať? Nie je to jedno

Iný notebook potrebujete k práci a na bežné používanie a iný na hranie počítačových hier. Líšia sa výdržou batérie a samozrejme výkonnosťou či schopnosťou pohotovo reagovať. Povedané tak „po lopate“, stanovte si presné kritériá, aby bol výber čo najjednoduchší a najrýchlejší. Rozhodujúca je v prvom rade vždy cena. Kvalitnejší kúsok zoženiete aj do cca. 500 eur, ale na trhu sú aj lacnejšie notebooky. Tie sú však buď veľmi malé, alebo sú vyrobené z menej kvalitných materiálov, ako je napr. plast. Navyše sa veľmi rýchlo prehrievajú, sú pomalé a majú menšiu pamäť.

Za kvalitu si treba priplatiť

Ono sa to nehovorí nadarmo, že všetko dobré stojí aj viac peňazí. Platí to aj v tom prípade, keď si vyberáte nový notebook. Základ tvoria jeho komponenty – procesor, grafická karta, operačná pamäť a disk, ktoré zabezpečujú jeho plynulý chod. Veď to iste poznáte sami, aké je to „na nervy“, keď zrazu „zamrzne“ celá obrazovka, prístroj začne hučať a ťahať akoby z posledných síl.

Procesor sa skladá z viacerých jadier. Všetko to spolu vytvára určitú frekvenciu a čím  je vyššia, tým vyšší je aj výkon. Aj grafická karta má svoju základnú úlohu, ktorou je správny chod všetkých komponentov na pozadí. Operačná pamäť vám uľahčuje prácu viacerých programov spustených súčasne. Nuž a disk je úložisko všetkých súborov, ktoré sa nachádzajú v notebooku. Či už sú to vaše fotky, videá, programy alebo dokumenty. Čím väčší, tým lepší.

Veľkosť obrazovky nasleduje hneď po cene

Klasický a najviac používaný rozmer je 15,6 palcov, tj. uhlopriečka asi 39,6 cm. , ale k dispozícii sú aj väčšie notebooky. Popremýšľajte aj o tom, ako sa vám s ním bude cestovať. Príliš veľký je ťažký, nemotorný a zaberá veľa miesta.