Pozreli sme sa bližšie na rutilové a bázické zváracie elektródy

Pozreli sme sa bližšie na rutilové a bázické zváracie elektródy

Oba typy teda patria do kategórie obaľovaných zváracích elektród a ich funkcia tkvie najmä v tom, že predstavujú prídavný materiál a podstatnou mierou sa podieľajú na zapálení elektrického oblúka. Zloženie spomínaných typov obaľovaných zváracích elektród sa skladá z viacerých vrstiev. Jednou z týchto vrstiev je kovová tyč, ktorá je vo väčšine literatúry a aj v praxi označovaná ako jadro. Ďalšou vrstvou je obal zabezpečujúci ochrannú úlohu a ten pozostáva z rôznych organických a minerálnych materiálov. Pýtate sa či sú bázické a rutilové zváracie elektródy nejakým špecifickým druhom? Nie, v praxi sa jedná o tie najpoužívanejšie typy.  

Zváracie elektródy a ktoré typy sa počas zvárania používajú najčastejšie 

Najskôr sa pozrieme na rutilové zváracie elektródy a v praxi sú využívané najmä kvôli skvelému zapaľovaniu oblúka a veľmi praktickým je tiež fakt, že zváračovi dovoľujú vytvárať spoj v rôznych polohách zvárania. Situácií, kedy sú tieto zváracie elektródy veľmi praktickými je niekoľko, no ich vlastnosti oceníte najmä pri bodovaní a zváraní krátkych zvarov. Každý typ zváracích elektród sa hodí na niečo iné a takto je tomu i v prípade tých rutilových. Ak potrebujete zvárať plechy väčšej hrúbky, kotly a iné predmety, radšej sa poobhliadnite po inom type. Dôvod je vcelku jednoduchý a je ním menší prievar. Ak však potrebujete zvárať tenšie plechy, ťažko nájdete vhodnejšie elektródy ako sú tieto. Sú teda plne postačujúcimi pre potreby amatérskych zváračov a kutilov, ktorí potrebujú zvárať s občasnou frekvenciou a predmety v domácom prostredí. Ak teda budete zvárať bránku, plot alebo vyrábať pomôcky a dekoračné predmety do záhrady, rozhodne si pýtajte v obchode zo zváracou technikou tento typ elektród.  

Druhým zo spomínaných typov sú bázické elektródy a charakteristické sú nízkym obsahom vodíka. Počas zvárania sa teda vyznačujú vyššou húževnatosťou a po nejakom čase od zvárania oceníte najmä fakt, že sa v mieste zvaru nebudú objavovať neželané trhliny za tepla i za studena. Ideálnou polohou pre zváranie pomocou tohto typu je smer zdola nahor, no svoj účel rozhodne splnia aj pri iných polohách. V praxi sú vyhľadávanými najmä pre účely zvárania hrubších materiálov a v ťažších aplikáciách.  

Kvalitnú zváraciu techniku a materiály nájdete na internetovej stránke https://www.interweld.sk/.