Pozor na rôzne kožné problémy. Nemusia byť len estetického rázu

Pozor na rôzne kožné problémy. Nemusia byť len estetického rázu

Rôzne kožné problémy, s ktorými sa počas života môžeme stretnúť, sú hlavne estetickými problémami. Áno, niekedy nám aj ten „len“ estetický problém poriadne prekáža, ale stále je to ten lepší prípad.

Rozšírené cievky? Žiaden problém

Takýmto estetickým problémom môžu byť napríklad rozšírené cievky. Tie súvisia s vekom a starnutím kože (najčastejšie sa objavujú po 40-ke), ale na ich tvorbu môže vplývať aj slnečné žiarenie.

Vznikajú na lícach, nose, brade, ale aj v oblasti hrudníka a na nohách. Neskôr splývajú dohromady a hlavne vtedy už môžu pôsobiť nepekne. Dajú sa však účinne odstrániť. A na odstránenie cievok sa používajú rovno dva prístroje.

Prvým je špeciálny cievny laser, ktorý je určený na cievky hrúbky 0,4 – 1,4 mm. Alternatívnou je technológia intenzívneho pulzného svetla. Toto IPL (ako sa intenzívne pulzné svetlo označuje) je určené na veľmi tenké cievky, čo sú väčšinou tie na tvári.

Pozor na bradavice. Hlavne v zrelšom veku

Ďalším príkladom kožného problému sú bradavice. Tie taktiež väčšinou predstavujú len estetický problém, avšak ak sú na nevhodných miestach, môžu prekážať napríklad pri písaní, či pri chôdzi. Dôležitým faktom však je, že niektoré bradavice môžu byť predchodcami závažných ochorení. Ide o takzvané onkogénne-pozitívne genitálne bradavice.

Na bradavice si treba dávať pozor hlavne po 40-ke. Typicky vtedy sa totižto môžu začať objavovať takzvané sebhoroické bradavice. Ich včasné vyšetrenie a odstránenie môže pomôcť zabrániť vzniku zhubného nádoru kože.

Historicky najpoužívanejším spôsobom na odstránenie bradavíc je tekutý dusík. Avšak existuje aj modernejší a účinnejší spôsob, ktorým je laser. Po lokálnom znecitlivení sa laserom bradavica vyreže alebo vypáli počas jediného zákroku. Ale aj spomínaný dusík má svoje opodstatnenie a to v prípadoch, kedy sa laser nesmie použiť.

Zdroj obrázka:

Autor: Galovtsik Gabor / Shutterstock.com