Pozor na takzvané „ supermamy“

Pozor na takzvané „ supermamy“

Sú všade okolo nás a je ich pomerne veľa. Mamičky, ktoré si myslia, že pojedli všetku múdrosť sveta a sú schopné radiť aj neznámym ľuďom bez toho, aby to od nich žiadali. Stretli ste sa už s nimi?

Sídlisková „mafia“

Aj vy patríte k tej skupine žien-matiek, ktoré si radšej počkajú, kým sa to na detskom ihrisku trochu vyprázdni, a radšej si vychutnáte pokojnú atmosféru medzi vami a vašimi deťmi? Však to je preto, aby ste sa nestretli „s nimi“? Môžete byť skvelá matka aj bez toho, aby ste mali potrebu hovoriť s druhými mamičkami o soplíkoch, množstvách použitých plienok, bezsenných nocí a večného sťažovania sa na samotu či povinnosti. Nosiť tento titul neznamená úplne sa vzdať svojej identity a zabudnúť na svoje koníčky. Neznamená to žiť len pre nekonečné povinnosti a rovnaký kolobeh dní. Aj mamy sú len ľudia, nie stroje. Tiež sa potrebujú zabaviť, spraviť si raz za čas dámsku jazdu, presvedčiť sa o tom, že by ešte stále stáli za hriech, a tým si zvýšiť sebavedomie. Aj keď je dnešná spoločnosť  veľmi tolerantná, chápavá a milá k (čerstvým) mamičkám, nie je nutné robiť z nich niečo extra. Sú to ženy ako všetky iné. Majú svoje sny, túžby a plány. A tiež rozum.

Rady nad zlato

Keď už ste sa predsa len nevyhli stretnutiu s „múdrou“ mamičkou, s (predstieraným) záujmom si pokojne vypočujte jej výlevy srdca, prikyvujte, poprípade jej z času na čas dajte za pravdu a pri prvej príležitosti utečte. Supermama je nezastaviteľná. Bude sa vás vypytovať na vaše súkromie a fyzický i psychický vývin vášho dieťaťa s presvedčením, že to jej zlatíčko je aj tak šikovnejšie, múdrejšie, lepšie či horšie ako to vaše. Čokoľvek sa spýta, v hlave má medzitým tisíc nových myšlienok, ktoré chce s vami doriešiť. Potrebuje byť vo všetkom najlepšia a chce, aby o tom každý vedel. Dáva rady bez toho, aby ste sa na ne pýtali, vysvetľuje, komentuje, všade bola a všetko počula. Napokon odchádzate s pocitom, či ste ozaj dobrou matkou, či nebudete aj vy robiť veci ináč, napríklad ako ona – supermama. Zabudnite na to. Pre svoje dieťa ste vy tá najmúdrejšia, najkrajšia a najlepšia mama na svete! Vy ho poznáte najlepšie a viete, čo potrebuje, kedy sa cíti zle, kedy potrebuje iba objať, kedy je unavené a chápete to aj bez slov. Vy ste supermama!

Photo by Paul Hanaoka on Unsplash.com