Prečo sme neverní?

Prečo sme neverní?

Nevera je neželaný hosť každého (najmä dlhoročného) vzťahu. Slovo, ktoré sa ťažko vyslovuje, predstavuje a ešte ťažšie prežíva. Ak však už raz naruší partnerské spolunažívanie, je potrebné vedieť, že pochybili obaja partneri. Nevera sa dá odpustiť, no čo s nalomenou dôverou?

Sme len ľudia

Čo je nevera a čo ešte nie? Háklivá téma, ktorá si zaslúži viac pozornosti, no ešte viac pochopenia a empatie. Neverní ľudia sú odsudzovaní spoločnosťou. Spoločnosťou, ktorá vidí len výsledok problému, a to rozpad vzťahu. Neuvedomujúc si pri tom, že ak človek nemá dôvod, čiže ak je spokojný, šťastný, vyrovnaný a v prvom rade docenený, tak náruč opačného pohlavia hľadať nebude. Všetko je iba v našich rukách.

Možno si práve hovoríte, že vám sa čosi také nemôže stať, ale diabol nikdy nespí. Stačí malá zmena alebo podnet, ktoré nás presvedčia o opaku. Žiaľ, aj drobné klamstvo je klamstvo a ani ten najlepší herec neunikne pred upodozrievaním svojho okolia. Všetko raz vyjde najavo. Ale čo nás k tomu vôbec  vedie, aby sme sa nechali zlákať do tejto nepríjemnej pasce? Nuda, chýbajúce vzrušenie, vášeň, chuť spoznať niečo nové alebo siahnuť po zakázanom ovocí. To sú hlavné dôvody, pre ktoré sú ľudia ochotní riskovať často aj svoje manželstvá a rozpad rodiny. Otázne však je, čo je ešte len neškodný flirt a čo už zachádza priďaleko. A či to vôbec stojí za to.

Hra, ktorá musí mať jasné pravidlá

Do života každého páru príde raz kríza. Tí, čo tvrdia opak, iba klamú. Dokonalé partnerstvá neexistujú. Vždy sa nájde štrbinka vo vzťahu, do ktorej bude ľahké zasiať pokušenie. Rozumný človek si povie: V poriadku, dám si pozor, aby to nezašlo priďaleko. Uvedomí si, že to nie je úplne v poriadku, ale vie aj to, že ak by odolal úplne, cez tú narušenú štrbinku by postupne odchádzala jeho zmyselnosť, osobnosť, akási radosť zo života, a to by koniec koncov mohlo spôsobiť rozpad vzťahu aj bez nevery. Ľudia potrebujú cítiť, že sú pre toho druhého neustále potrební. Chcú cítiť oporu, vidieť, že ten druhý po nich ešte stále túži, že mať sex nie je akési splnenie si povinnosti, ale je to hlavne radosť, hravosť a spontánnosť.