Predzáhradka, ktorá priláka pohľady ľudí

Predzáhradka, ktorá priláka pohľady ľudí

Mať krásnu predzáhradku je snom každej rodiny žijúcej vo vlastnom rodinnom dome. Nie je to len pastva pre oči, je to zároveň drobná upútavka na to, čo vás čaká, keď sa rozhodnete vkročiť ďalej. Vizitka, ktorá prezrádza o majiteľoch, či patria skôr k tým konzervatívnejším alebo tu žijú ľudia, ktorí milujú zmenu a moderný dizajn.

Rôzni ľudia, rôzne štýly

Akokoľvek sa doba mení a s ňou prichádzajú stále nové a nové prvky a štýly, každý z nás je originál. Jednému sa páči zelený trávnik s trvalkami kvitnúcimi priebežne počas celej sezóny, inému to už pripadá nudné a nezáživné, a tak to doplní širokou škálou farebných okrasných kameňov či mulčovacou kôrou. Pomocou obrubníkov si vytvaruje rôzne obrazce a tvary, ktoré sú krásne aj bez nasadenia zelene. Potom sú aj takí záhradkári, ktorí priestor zaplnia jazierkom v závislosti od veľkosti predzáhradky. Tým sa postarajú o úžasný prvý dojem a zbavia sa otázok, čo sem zasadiť. Ak si práve zakladáte predzáhradku, najprv nech zasadne „rodinná rada“, kde sa vydiskutujú všetky klady a zápory toho, čo si v nej predstavujete. Jedna vec je, čo sa vám páči, a tá druhá, čo skutočne zvládnete – finančne i časovo.

Najkrajšie predzáhradky

Pokiaľ máte dostatok času i prostriedkov, môžete sa pustiť  do predzáhradky, ktorú vám bude určite každý závidieť. Buď si ju navrhnete sami, alebo zveríte do rúk odborníkom. Čo sa vám páči? Stále zelené stromy a kry či exotické rastliny? Alebo pestrý mix, aby predzáhradka upútala pozornosť svojimi farbami každé ročné obdobie? Čo tak fontánka? Fantázii sa medze nekladú. Použitím záhradných doplnkov, ako sú napríklad záhradný trpaslíci či iné postavičky, záhradné osvetlenie, dekoračné ohradenie, solárne lampy, ktoré sa večer, keď všetko stíchne a keď sa za oknami ozývajú len svrčkove „husličky“,  postarajú o príjemnú atmosféru domova. Vytvorte si takú predzáhradku, o ktorú sa s radosťou budete starať každý deň. Polievať ju, zveľaďovať, chrániť od všetkého, čo tam nemá miesto. Nemusí byť extravagantná ani nóbl. Najkrajšia predzáhradka je taká, v ktorej zanecháte svoj čas, svoje srdiečko, a potom si ju určite každý všimne aj z diaľky. A o tom to je, aby sme si zakaždým, keď otvoríme bránku, povedali: „Domov, sladký domov.“

Photo by Gus Ruballo on Unsplash.com