Rady pre čerstvé mamičky: Ako sa postarať o novorodenca?

Rady pre čerstvé mamičky: Ako sa postarať o novorodenca?

Ak ste sa nedávno stali mamou, určite poznáte zmiešané pocity a desiatky otázok, ktoré sa vám preháňajú hlavou. Na čo nezabudnúť? Čomu sa vyvarovať? Kúpanie a prebaľovanie sa popri dojčení lúsknutím prsta zaradia medzi vaše najčastejšie denné činnosti. Tu však zoznam aktivít nekončí.

Pri prebaľovaní nezabudnite na krém

Zdá sa to možno jednoduché: vymeníme plienku a vybavené. Avšak táto aktivita si vyžaduje oveľa viac. Pozornosť venujte aj pokožke zadočka a okoliu genitálií. Poriadne ju očistite a nezabudnite ani na záhyby. Dobre urobíte vtedy, ak zadoček natriete vhodným krémom proti zapareninám. Po takomto rituáli samozrejme nasleduje výmena starej plienky za novú. Tu platí akési nepísané pravidlo, že novorodenec, ktorý má dostatok tekutín, by mal denne spotrebovať asi 6 až 8 plienok.

Dieťa nemusíte kúpať každý deň!

Veľa mamičiek si myslí, že dieťa je potrebné kúpať každý deň. Určite to však nerobte, jemnú pokožku by ste mohli poškodiť a príliš vysušiť. Stačí, ak svojho drobčeka okúpete každý druhý deň, najlepšie v mierne teplej vode. Dbať by ste mali na celé telo, no v prvom rade zaostrite na všetky jeho záhyby a oblasti podpazušia, krku či slabín. Čistota v týchto častiach je totižto alfou a omegou každého kúpacieho rituálu. Budete sa možno diviť, no dôležitý je aj výber uteráku. Dajte pozor na to, aby bol z jemného mäkkého materiálu, pokožku vysušte len jeho prikladaním a zabudnite na trenie či šúchanie. Predídete tak zbytočnému podráždeniu a kožným problémom. Niekedy úplne postačí, ak telo umyjete len čistou vodou bez prípravkov a mydlo použijete raz, prípadne dvakrát za týždeň. Určite však nezaťažujte telíčko chemikáliami a použite prípravky, ktoré sú na jemnú novorodeneckú pokožku naozaj vhodné.

Tieto tipy si osvojte!

Alergénnym potravinám, ako je čokoláda, orechy či citrusy sa počas dojčenia nemusíte vyhýbať. Dieťa sa s nimi potrebuje stretnúť práve prostredníctvom materského mlieka. Prídete tak na to, ktoré potraviny mu nevyhovujú.

  • Časté kýchanie, ale aj štikútanie je pri novorodencoch bežné a nemusí znamenať problém.
  • Pri obliekaní bábätka dbajte na jednoduché pravidlo: vrstva ako u mamičky + ďalšia navyše.
  • Bežné je aj jemné grckanie pri dojčení. Vtedy dieťa položte do postieľky, avšak bez vankúša.
  • Novorodenca môžete kľudne polohovať na bruško. Vždy však len to aktívne a čulé, v žiadnom prípade nie spiace!
  • Pri praní detského oblečenia nepoužívajte aviváž, mohla by podráždiť detskú pokožku.
  • Nastoľte dieťatku pravidelný denný režim a nebudete mať problémy s kŕmením ani spánkom.

Ak dodržíte tieto pravidlá a do starostlivosti pridáte poriadnu dávku materinskej lásky, starostlivosť o váš malý poklad bude viac než stopercentná.